čtvrtek, 16. červen 2011

Smutný konec, nebo radostný začátek?

Napsal(a) 

Když někdo přede mnou vysloví jméno města Hradec Králové, tak mě jako pardubického rodáka neomámí úsměvný antagonismus z doby reálného socialismu, ale vybaví se mi kvalitní filharmonie, její podzimní festival a chlapecký sbor Boni pueri. Nedávno došlo v jeho nitru k dramatickému zvratu. Asi kvůli latentním neshodám a problémům v komunikaci se sbormistři rozešli. Jeden dále vede Boni pueri a jeho chlapeckou školu, druhý založil ve stejném městě Český chlapecký sbor zaštítěný o.p.s. Pueri Auri. Nerozebírejme, kdo má na tomto konci původního sboru větší díl viny, důležitá je budoucnost. V nepříliš velkém městě budou existovat dva chlapecké sbory (další s názvem Bonifantes působí v nedalekých Pardubicích) a brzy se ukáže, jestli se v nepříliš velkém státě uživí a krize vyústí ve veselý začátek. Je možné že ano. V tomtéž městě mají sídlo dvě klavírní firmy a žádná zatím nezbankrotovala. Ostatně, budou-li mít oba sbory nezpochybnitelnou a každým koncertem potvrzovanou špičkovou úroveň, tak svět je široký...

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.