pátek, 17. březen 2006

Osvícenství, Vídeň a Mozart

Napsal(a) 

Velká a dlouho připravovaná výstava k Mozartovi a době, v níž žil a tvořil, se ve vídeňské Albertině pro veřenost otevírá 17. března. Představuje skladatelův život a dílo v kontextu osvícenské Vídně a pokouší se ozřejmit též dynamiku a aktualitu této epochy.

Expozice nazvaná Mozart – Experiment osvícenství chce návštěvníky o sociálním, kulturním a uměleckém prostředí konce 18. století nejen informovat, nýbrž je do doby vzniku hlavních Mozartových děl přímo zavést a nechat je její „přítomnost“ pocítit na vlastní kůži. Závěr osmnáctého století provázený mnoha společenskými a politickými zvraty, významnými výboji v oblasti práva, filozofie, ekonomie, medicíny a dalších vědních oborů a hlavně velkou uměleckou produktivitou se tu chápe jako předobraz moderní epochy a cílem výstavy je proto zpřítomnění Mozartovy doby pro dnešního člověka.

Vídeň zažila za vlády Josefa II. nebývalý rozkvět, koncentroval se zde bohatý duchovní i společenský život. Ideje a ideály osvícenství josefínské i leopoldovské éry patřily k běžným konverzačním tématům salonů, jež nezřídka vznikaly pod vedením dam z osvícené šlechty nebo měšťanstva. Toto myšlenkové pozadí osvícenství zrcadlí také opery Wolfganga Amadea Mozarta, z nichž Le nozze di Figaro, Don Giovanni a Cosi fan tutte vznikly ve spolupráci s libretistou Lorenzo Da Pontem právě ve Vídni. Umělce Mozarta a prostředí, jež ho obklopovalo, přibližují na výstavě četné autografy, významná umělecká díla i kulturněhistorické dokumenty. Tyto historické exponáty jsou za pomoci nejmodernějších technologií a médií aktualizovány, aby byly přístupné i zkušenosti mladších generací.

Muzeum a galerie Albertina, jež mozartovskou výstavu hostí, je díky svým nádherným klasicistním prostorám sama součástí a předmětem expozice. S historickým prostředím Albertiny i uměním Mozartovy doby kontrastují díla moderních rakouských umělců, například koberec Franze Westa, průhledná vznášející se instalace Klause Pintera nebo práce Valie Export a Güntera Bruse. Výstava v Albertině potrvá do 20. září.

(com)

MOZART – Experiment osvícenství

17. 3. – 20. 9. 2006

Albertina, Albertinaplatz 1, A-1010 Wien

Tel.: +43-1-534 83 540, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

http://www.albertina.at, otevřeno denně 10–18, st 10–21

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.