neděle, 31. srpen 2003

Katedrální varhany v obýváku

Napsal(a) 

Katedrální varhany v obýváku Katedrální varhany v obýváku
Který varhaník by nesnil o tom, že "Rybovku" bude před Vánocemi nacvičovat, rozepisovat a transponovat doma v teple, namísto vymrzlého kostela s rukavicemi s ustřiženými prsty? Znám celou řadu nadšenců, kteří se dokonce pokusili o stavbu alespoň malého pozitivu ve vlastním bytě. Ale to všechno je o ničem. Tyto vykřičené prosby zoufalých sbormistrů z kůru však přeci byly vyslyšeny a jsou na světě firmy, založené pravděpodobně zkušenými varhaníky, kteří si vzali za úkol svému lidu pomoci v jeho těžkém životním údělu a nabízí moduly s nejpoužívanějšími varhanními barvami (stopami) s využitím nových technologií, především MIDI. Výše zmíněný sen už není za hranicí reality a řešení, dokonce ani v našich končinách, nezdevastuje totálně varhaníkovu či farní peněženku. Jedním ze šťastných majitelů takového modulu italské firmy Ahlborn je i pan František Blahák (viz rozhovor v HARMONII 8/2003).

Co modul Archive 201 nabízí?

Je to především 20 klasických barev (rejstříků), z toho čtyři pro pedál, deset pro první manuál a šest pro druhý, viz obrázek čelního panelu. Dále 4 spojky, tremolo pro každý manuál zvlášť, programovací sekce a sekvencer (13000 not/26000 events).

MIDI komunikace

Standardně jsou nastaveny kanály takto: 1. manuál - kanál 2, 2. manuál - kanál 1 a pedál - kanál 4. Samozřejmě je možné nastavení MIDI kanálů změnit. Dokonce je možné přiřadit i třetí manuál, někdy zvaný Positive, přes konektor AUX. MIDI tlačítko umožňuje nastavení a ovládání šesti funkcí přes MIDI, jako je synchronizace, hlasitost či Dumping. Rád bych se zastavil u Dumpingu a naznačil, co vše lze uložit a znovu vyvolat:

Save.All - přenese všechna data, obsažená v interní paměti,

Save.Fin - přenese nastavení konfigurace ladění (Finishing),

Save.CMB - přenese Tutti, kombinace a Crescendo,

Save.Seq. - přenese všechny hudební nahrávky z paměti Sekvenceru.

Kombinace

Modul 201 nabízí šest obecných kombinací v pěti pamětech A-E, tedy celkem 30 kombinací. Tlačítko S (Fixer) fixuje kombinaci a tlačítko G.C. (General Cancel) vypíná aktuální kombinaci. Jde o simulaci stejných funkcí u reálných varhan, pravidelně pod 1. manuálem. Přechod z jedné kombinace na jinou provedete opakovaným stiskem tlačítka MEM (Memory). Aktuální paměť a kombinace jsou zobrazeny na displeji např. následujícím způsobem: M : B. 2 (M - memory, B - paměť, 2 - č. kombinace).

Programovací sekce

Je umístěna na pravé straně panelu, spolu s ovládáním sekvenceru. Není možné vstoupit omylem do programovacího režimu, protože úvodní krok je - podržet po 3 sekundy tlačítko Voicing, potom pomocí tlačítek šipek zvolit potřebnou funkci a podle této funkce pak dále postupovat potvrzením a výběrem dalších hodnot parametrů. Na závěr pak několikerý stisk tlačítka Exit zajistí výstup ze všech podúrovní zvolené funkce.

Voicing

Ovládání jednotlivých stop i obecného nastavení nástroje. U barev jsou to: Level - hlasitost, Scaling - poměr hlasitostí jednotlivých částí barvy (basů a výšek), Articulation - počet přechodových stavů, předcházejících pevný tón, Release - tato funkce ovládá doznění zvuku v píšťale po uvolnění klávesy (různé pro jednotlivé druhy píšťal), Pipe Wind - typický nápliv u některých barev, speciálně flétnového typu, Pitch Adjustment - jemně upravuje výšku barev vzájemně, aby se předešlo vzájemné interferenci mezi nimi a nepřirozenému zvuku doprovodného souboru, Fluctuation - zvýší či potlačí přirozenou nestabilitu barvy, Harmonic Presence - pouze pro jazýčkové barvy, obohacuje barvu o vyšší harmonické, Rank Character - ovládá přirozenou nepravidelnost reakce zvuku mezi jednotlivými tóny.

Obecná nastavení jsou pak: Tremulant - hloubka a rychlost tremola, Organ Tuning - +/- 100 centů s krokem 1 cent, Temperament - volba druhu ladění (7 druhů - lze programovat), Ensemble - efekt pro obohacení zvuku, nastavuje interferenci mezi stopami, Finishing - nastavení celého nástroje lze uložit do jedné ze tří pamětí a znovu vyvolat, včetně firemního nastavení, Short Octave - historické varhany (především ze 16. - 18. století), v Itálii a Španělsku, bývaly konfigurovány na tzv. krátkou oktávu bez půltónů, a to jak první oktávu klaviatury, tak pedálu, Pedal - režimy Polyphonic a Monophonic, Display Contrast, Set Tutti - naprogramování všech použitelných stop a spojek pro maximální zvuk, Set Crescendo - umožňuje nadefinovat preset s různou intenzitou Crescenda při dané poloze Crescendo pedálu, Operating Mode - používá se jen ve spojení modulu s píšťalovými varhanami.

Zajímavou vlastností je simulace pozice píšťal v sestavě (WindChest), celkem pět možností.

Jednou z funkcí Sekvenceru je i Metronom.

Závěr

Kdo chce mít katedrálu v obýváku, má ji mít! Stačí se stavit ve firmě Music Electronic Service v Hradci Králové a nechat si ukázat popsaný modul, připojit jej na MIDI klaviaturu, přidat libovolné echo, které modul nemá, pro plný dojem chrámového prostoru a to je vše. Hodně zdaru! Cena s DPH: 39.510,- Kč.

Kontakt: MES, Brněnská 303, 500 09

Hradec Králové, tel.: 495 267 337,

www.mes.cz

+- varhanní barvy

- sekvencer a druhy ladění

-

- absence echa pro prostorový vjem

Nejnovější od Jan Markovič

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.