čtvrtek, 17. duben 2003

Gramofonový profil: Alpha

Napsal(a) 

Alpha znamená začátek. Začátek řecké abecedy, počátek něčeho nového. Nezávislé francouzské vydavatelství klasické hudby si odvážně a sebevědomě vybralo právě tento symbol jako svůj název a jeho nahrávky už tři roky dokazují, že celkem oprávněně (nebylo snad jediné, která by především ve Francii prošla bez povšimnutí a zůstala ležet na zaprášeném regálu).

Label založil v roce 1999 Jean-Paul Combet, který se rozhodl, i když to zní skoro neskutečně, představovat klasickou hudbu v novém světle, s novými interpretačními přístupy. O to se pokouší pomocí dvou tematických řad, skladeb slavných i téměř neznámých autorů, spoluprací s mladými interprety a v neposlední řadě obrazovou a grafickou podobou snímků ("pohodové" černobílé fotky umělců). Řada Ut pictura musica (zatím vyšlo 25 snímků) vyjadřuje motto "hudba je obraz, obraz je hudba". Spojitosti obou umění jsou naznačeny použitím určité malby na obalu nahrávky a posléze komentářem v bookletu. Repertoárově není série Ut pictura... nijak vymezena, zahrnuje hudbu 17. - 20. století, přestože zatím vyšly snímky převážně s hudbou období baroka (Castaldi, Belli, Moulinié, Cavalieri, Kapsberger, Vivaldi, J. S. Bach). Soudobé hudby se dotkl snímek s Quatuor de Saxophones (Ligeti, Gubaidulina, Tanada ad.). Řada Les chants de la terre vznikla na podzim roku 2001 a klade si za cíl nastínit různé pohledy na žánr francouzské písně (do- posud vyšla nahrávka Aux marches du palais se souborem Le PoÉme Harmonique a Vin- centem Dumestrem , která si získala ocenění Diapason d'Or 12/2001). Mezi dalšími mladými umělci labelu se objevuje například soubor L'Arpeggiata vedený Christinou Pluhar, Café Zimmerman (založili Pablo Valetti a Céline Frisch, hrají zde Češi Petr Skalka a Luděk Braný ), sopranistka Guillemette Laurens ad. Nahrávky si získávají vysoká ocenění, z poslední doby například s dílem Stefana Landiho (Diapason Découverte 5/2002) a Henryho Du Monta (f f f f Télérama, 5 Diapasons). Od července roku 2002 je francouzská Alpha dostupná i na našem trhu.

Internet:

www.alpha-prod.com

Distribuce v ČR:

Classic

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.