neděle, 3. březen 2002

Fukačová v Praze

Napsal(a) 

Osud tomu tak chtěl, že bezesporu nejlepší česká cellistka žije už od roku 1985 v Dánsku. Jmenuje se Michaela Fukačová a 18. 12. absolvovala v rámci cyklu FOK "Světová tvorba pro smyčcové nástroje" svůj debut v kostele sv. Šimona a Judy. Společně s fantasticky hrajícím Ivanem Klánským si připravila program, který nebyl pro tamější zrádnou akustiku právě nejvhodnější. Například jemnosti obou partů v Griegově Sonátě a moll op. 36 nebo v Schubertově Sonátě a moll "Arpeggione" D 821 nebyly vždy zvukově transparentní. Přispěl k tomu ovšem i malý počet diváků, neboť akustika kostela je nejen odvislá od toho, kde člověk sedí, ale i kolik přijde lidí. Výborně zde však zněl jak Dvořák (Rondo g moll, Klid ), tak Martinů, jehož Variace na Rossiniho téma byly skvělou tečkou za muzicírováním dvou báječných hudebníků.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.