neděle, 3. březen 2002

Fukačová v Praze

Napsal(a) 

Osud tomu tak chtěl, že bezesporu nejlepší česká cellistka žije už od roku 1985 v Dánsku. Jmenuje se Michaela Fukačová a 18. 12. absolvovala v rámci cyklu FOK "Světová tvorba pro smyčcové nástroje" svůj debut v kostele sv. Šimona a Judy. Společně s fantasticky hrajícím Ivanem Klánským si připravila program, který nebyl pro tamější zrádnou akustiku právě nejvhodnější. Například jemnosti obou partů v Griegově Sonátě a moll op. 36 nebo v Schubertově Sonátě a moll "Arpeggione" D 821 nebyly vždy zvukově transparentní. Přispěl k tomu ovšem i malý počet diváků, neboť akustika kostela je nejen odvislá od toho, kde člověk sedí, ale i kolik přijde lidí. Výborně zde však zněl jak Dvořák (Rondo g moll, Klid ), tak Martinů, jehož Variace na Rossiniho téma byly skvělou tečkou za muzicírováním dvou báječných hudebníků.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.