pátek, 16. duben 2004

Fejeton Lukáše Hurníka: Závod

Napsal(a) 

Fejeton Lukáše Hurníka: Závod Fejeton Lukáše Hurníka: Závod
Všichni běžíme jako o závod. Skladatelé proto, aby stačili na všech možných koncertech pogratulovat co největšímu počtu interpretů, kteří by snad eventuálně mohli někdy zahrát jejich neprávem opomíjená díla, ti šťastnější, od nichž si už někdo skladbu objednal, aby stihli termín odevzdání partitury. Slavní skladatelé se ženou za ještě větší slávou proto, aby jejich hvězda nezhasla dřív, než umřou. Interpreti se shání po kšeftech, protože musí uživit rodiny, roztáčejí kola svých kombíků, aby po odehraném matiné stihli večerní koncert na druhé straně republiky. Pořadatelé festivalů si hrají na honěnou se sponzory, ti si ale hrají spíš na schovávanou. Dle představ jakýchsi vládních barbarů má být na pořadatele poštvána všežravá obluda z čeledi kulturofágů jménem Dépéhá. Snad to ministr kultury, též vytrvalý běžec, zachrání. Šéfové agentur pořádají závody v lovu mediálně použitelných talentů a v jejich umisťování do televizních pořadů, bez ohledu na to, zda umělec zahraje či zazpívá, nebo jen obšťastní národ historkou o rozsedlých houslích. Vydavatelé ženou ceny cédéček vzhůru a počet novinek srážejí na minimum. Cedulku NEW neváhají nalepit na dvacet let starou nahrávku s jinou fotkou na obalu.

Působí to všechno bláznivě, nedůstojně, trapně? Že by umělecký provoz měl vypadat seriózněji? Snad. Ale nikdy jsem neslyšel, že by umělec byl manažerem nucen brát drogy, aby hrál Chopina rychleji. A také jsem neslyšel, že by někdo zaplatil deset milionů za přestup umělce z agentury B-Art do agentury C-Art. Ve světě hudebního umění se uplatní všechny lidské vlastnosti, dobré i špatné. Ale v celkovém pohledu se zdá, že je to závod, v němž se dodržují pravidla. Mnohdy jsou nespravedlivá, často neefektivní a kontraproduktivní, leccos se lepí na koleně. Přesto mám dojem, že stále ještě funguje jakási "samočistící schopnost hudby". Kdosi moudrý a možná přehnaně optimistický o tom kdysi řekl: "Vložte člověku do rukou housle, a nebude již páchat zlo."

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.