neděle, 16. květen 2004

Fejeton Lukáše Hurníka: Tvor

Napsal(a) 

Fejeton Lukáše Hurníka: Tvor Fejeton Lukáše Hurníka: Tvor
"Umělče, tvoř a mlč!," řekl kdosi. Tento požadavek by tvůr ce rád splnil, kdyby ovšem o něm mluvil někdo jiný. To se obvykle neděje v míře, která by ho uspokojila, takže musí jak tvoř it, tak mluvit. Třeba v rozhlase nebo televizi (angl. TV or radio). Stvoř ení na obrázku pana doktora Hradeckého - zjevně skladatel v procesu tvor by - vypadá sympaticky a neškodně. Umělec je však divný tvor . Pro tvor bu potřebuje klid a samotu, jakmile ale dílo vytvoř í, chce být středem pozornosti. Běsní, když po premiéře nevyjde recenze ani v Tvor bě (což je časopis, který už léta nevychází, ale tento fejeton je čistě formalistický, takže obsahové detaily hrají podružnou roli, pozn. aut. ). Trvá-li však nezájem okolí o umělce déle, zahořkne a nastoupí tvůr čí krize. Tvůr ce, který dlouho netvoř í, se stane netvor em. Závidí tvůr cům, kteří tvoř í, a škodí jim, mnohdy velmi tvoř ivě. Například napíše šéfredaktorovi HARMONIE takovýto dopis:

Vážený pane šéfredaktore,

čteme pravidelně Váš časopis. Četli bychom ho ještě pravidelněji, kdybychom se nemuseli pokaždé prokousávat přes fejeton pana LH. Ten poslední nás už opravdu rozzlobil. Domnívá se snad pan autor, že musí každého zajímat jeho hry se slovíčky? Copak to není plýtvání drahocenného prostoru v časopise vymýšlet odvozená slova ze slovního základu -tvor - a sestavovat z nich plytké věty? Proč objednáváte bezduché fejetony a neuděláte místo toho rozhovor třeba s nějakým skladatelem? Máme rádi třeba pana Vladislava Sloupa, který právě dopsal krásné oratorium, o které dosud nikdo z médií neprojevil zájem. (Pozor, má změněné telefonní číslo 2777548076). A od pana LH už nic číst nechceme!

S pozdravem

kolektiv 26 Vašich čtenářů

V psychologickém slovníku jsem našel poučku: "Znakem tvoř ivého myšlení je originalita, nikoli však jakákoli, nýbrž originalita společensky hodnotná." Jenomže, co si se svou originalitou mají počít tvůr ci ve společnosti, která nade vše adoruje českou popmusic 70. a 80. let, hltá do nekonečna opakovaná klišé akčních filmů a španělských telenovel a pohoršuje se nad každou moderní stavbou, která vyroste v centru kteréhokoli města? Pane skladateli-kuchaři, přidejte ještě trochu víc bass-drumu. Rána do bubnu dojde uznání v každé společnosti.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.