Fejeton Lukáše Hurníka: Gesto

Nedávno jsem si zajímavě popovídal s jednou grafoložkou. Ptal jsem se jí, jestli se v rukopisech hudebníků objevují nějaké společné rysy. Ukazovala mi podpisy slavných skladatelů, upozorňovala na výrazné grafické prvky a já hledal paralely v jejich kompozičním stylu. Říkal jsem jí, že pro většinu lidí, kteří se motají kolem hudby, je typické, že neradi „formulují“. Myšlenky a pocity se jim obtížně převádějí do slov. Proto hudebníci tak výrazně gestikulují. Obvykle se to vysvětluje tím, že jsou emotivní, ale ve skutečnosti je to jen snaha dohnat určitý verbální handicap. Existují ovšem výjimky, které pak vídáme v zábavných pořadech České televize vyprávět muzikantské historky. Ke všemu dokázala grafoložka v uměleckých podpisech najít paralelu.

Poté mě upozornila na výraznou podobu písmena B v podpisech některých skladatelů, především Bacha, Brahmse, Bernsteina a dalších. Ptala se mě, jestli by mohlo jít o příbuznost s houslovým klíčem. Asi ano – Bach napsal přes tisíc skladeb, průměr na skladbu – řekněme – čtyři stránky s pěti osnovami, sopránové hlasy převažují, takže si spočtěte, kolik je to houslových klíčů! Brahms tolik děl sice nezkomponoval, ale houslovým klíčem opatřoval i hlasy, u nichž se v baroku používaly klíče jiné. Nebylo by divu, kdyby se tak často vykreslovaný ornament hluboce zaryl do skladatelovy motoriky. Na druhou stranu – houslový klíč je jen technická značka, bez emotivního obsahu. Po chvilce uvažování mě napadlo, že tvary oněch skladatelských podpisů nápadně připomínají dirigentské gesto. V učebnicích se přesně takovými křivkami naznačují pohyby, které má dirigent při řízení orchestru dělat pravou rukou. Bachovo a Bersteinovo B je téměř totožné se schématickým obrazem takzvaného závěrečného gesta, kterým dirigent ukončuje poslední akord skladby.

„Závěrečné gesto?“, zpozorněla grafoložka a zahleděla se do průvodních informací, které měla k oběma podpisům. „To je zajímavé. Bach i Bernstein se totiž takhle podepsali přesně před smrtí…“

Milí čtenáři HARMONIE, pokud vás při četbě tohoto článku napadlo, že byste chtěli mít mé starosti, nabízím vám jiný hlavolam: Fotoaparát Bohumila Beníčka zachytil energické gesto jednoho českého dirigenta. O koho jde? Deset správných odpovědí odměníme dárky od časopisu HARMONIE a stanice Český rozhlas 3Vltava.

Sdílet článek: