pondělí, 1. prosinec 2008

Další rok přenosů z MET

Napsal(a) 

Po nečekaném úspěchu loňského ročníku přímých přenosů z Metropolitní opery přichází projekt MET in HD s další řadou představení. Projekce se v sezoně 2008/2009 rozšiřuje z dosavadní Prahy (kino Aero), Hradce Králové (kino Centrál) a Žatce (Digitální kino) do Brna (Mahenovo divadlo, Reduta), Českých Budějovic (kino Kotva), Chotěboře (Digitální kino), Karlových Varů (kino Panasonic), Ostravy (Dům kultury města Ostravy), Plzně (Cinestar), Zlína (Velké kino) a Znojma (kino Svět).

Stávající sezona nabízí celkem 10 představení, z nichž co do prodeje vstupenek zatím vévodí Donizettiho Lucia di Lammermoor s Annou Netrebko a Rolandem Villazónem , Belliniho La Sonnambula s Natalií Dessay a Juanem Diegem Flórezem a Pucciniho operní hit Madama Butterfly . Z dalších jde spíše o méně hrané tituly, objeví se zde například Massenetův Thais , Doctor Atomic současného amerického minimalisty Johna Adamse či Berliozovo oratorium Faustovo prokletí . V USA bude projekcí 11, totiž včetně zahajovacího galavečera s Renée Fleming a Jamesem Levinem , z něhož kina v ostatních zemích uvedla 29. září sestřih.

Vzhledem ke zdražování vstupenek na projekt MET in HD po celém světě přistoupila i česká kina k navýšení ceny, a to na 360 Kč (resp. 280 Kč v případě zakoupení abonentní řady pěti libovolných představení) v Praze, 350 Kč (resp. 300 Kč) v Českých Budějovicích a 300 Kč (resp. 250 Kč) v ostatních městech.

Stejně jako loni budou mít kina možnost zařadit též záznamy představení z letošní i předchozí sezony. A stejně jako loni se diváci mohou těšit na špičku světového operního umění, což předznamenávají jména jako Netrebko, Villazón, Fleming, Alagna , Gheorghiu , Flórez, Garanča , Giordani , Dessay, Levine, Armiliato , Summers ...

Kromě výše uvedených měst jsou v jednání všechna ostatní krajská města a Aero též zprostředkuje přenosy do kin v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku a v jednání je Rumunsko. V úvodu zmíněný plzeňský komplex Cinestar je prvním multikinem, jež přenosy nabízí, a pokud se to v Plzni osvědčí, rozšíří projekt i do svých poboček v dalších městech. Aero zase díky nové technice nabízí komfortnější a kvalitnější projekce.

Projekt přenosů z Metropolitní opery začal v roce 2006 v 60 kinech v USA, v následujícím roce se rozšířil do více než 300 kin po světě a loni už to bylo 600 kinosálů. Podle průzkumu prováděného ve Spojených státech nebyla pětina diváků nikdy na živém představení a na základě dojmu z kina se 80 % lidí z tohoto počtu rozhodlo operní stánek navštívit. Přenosy tedy vytvářejí nové operní publikum a loni již počet diváků v kinech převýšil počet návštěvníků v samotné MET. Letos je do sítě zapojeno již 850 kin, posledním je Dubaj. (red)

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.