pátek, 22. únor 2002

Česká smyčcová kvarteta: Wihanovo kvarteto

Napsal(a) 

Česká smyčcová kvarteta: Wihanovo kvarteto Česká smyčcová kvarteta: Wihanovo kvarteto
Wihanovo kvarteto - Leoš Čepický, Jan Schulmeister - housle, Jiří Žigmund - viola, Aleš Kaspřík - violoncello má k dnešnímu datu téměř fádní životopis: vzniklo za studií jeho členů na fakultě HAMU (jako Kvarteto HAMU uvedlo své první koncerty), účastnilo se jedné soutěže za druhou a umísťovalo se na prvních místech, začalo hostovat v zahraničí a dobylo nejvýznamnější pódia světa. Během deseti let se stalo jedním z velmi vyhledávaných kvartetních souborů nejen u nás, ale i v zahraničí. Strmost cesty i vzestupnost přímočarého úspěchu bezesporu podpořilo několik nezanedbatelných faktů: sešli se stejně ladění a technicky stejně dobře vybavení jedinci, měli od počátku výborné pedagogické vedení v osobě prof. Antonína Kohouta, nešetřili hodin práce, nehledali levný úspěch. Nepromarnili příležitost setkání a neztráceli čas proměnou sestavy.

Kvalita souhry souboru je podpořena rovnocennou intenzitou výrazové emocionality, čímž získává nejen ucelený zvukový formát, ale i z nitra plynoucí shodný výrazový náboj. Tím se kvarteto řadí do té linie souborů, jež vlastní výrazovou otevřeností a tedy jistým vědomým proteplením tónu naplňují komorní zpověď skladatelů. Tónovou spřízněnost v barvě tvoří nejen charakteristické sepětí hry primária a violoncellisty, ale u Wihanovců rovněž vyrovnaná intenzivní barevnost violy a naprostá sourodost houslových hlasů v sekundu. Skvěle vyrovnaná vůdčí aktivita primária Leoše Čepického a jeho samozřejmá technická brilance (udržovaná interpretací Bachových sólových skladeb) nastavuje celému kvartetu vysokou interpretační laťku.

V nepřetržitém cestování a koncertních návratech absolvoval soubor v této sezóně mimo jiné turné po Japonsku, opakovaně vystoupil v londýnské Wigmore Hall, kam se v únoru vrací na koncert přenášený BBC a otevírá tak své turné po Velké Britanii. K pravidelným návratům patří též vystoupení na festivalovém pódiu Smetanovy Litomyšle, kde budou mít na konci sezóny opět svůj recital.

Po etapě soutěžních účastí nastoupilo kvarteto etapu návratů na festivaly, s jejichž existencí a smyslem se ztotožňuje. Pravidelně koncertuje nejen v mnoha zemích Evropy, ale se stejnou pravidelností se vrací do USA, Japonska a Austrálie. Kromě početného repertoáru kvartetní literatury soubor rád popouští uzdu své inklinaci ke "crossoverovým" hudebním záletům, jako jsou například vystoupení s šansoniérkou Hanou Hegerovou, muzikálovým zpěvákem Janem Ledeckým, či přihlášení se k odkazu Beatles s kompaktním diskem z jejich repertoáru. Soubor realizoval nahrávky pro řadu domácích vydavatelských firem (Bonton Music, Popron, Studio Matouš, Arco diva). V současné době uskutečňuje kompletní nahrávku Beethovenova kvartetního díla u firmy Lotos.

Výběr z diskografie:

Lotos - Kompletní nahrávka kvartet L.van Beethovena

Popron, nyní Universal: A. Dvořák: Smyčcový kvartet F dur op. 96 "Americký" - L. Janáček: Smyčcový kvartet č. 2, "Listy důvěrné" - J. Suk: Meditace na staročeský chorál - M. Ravel: Smyčcový kvartet F dur - B. Britten: Smyčcový kvartet č. 2, C dur - J. Haydn: Smyčcové kvartety op. 71. Studio Matouš: A. Dvořák: Smyčcový kvartety E dur op. 51 a G dur op. 106

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.