pátek, 21. duben 2006

Balet: Prelude Ruské sezony, Balet Gala

Napsal(a) 

Daria Klimentová a Jan-Erik Wickström v Čajkovského Spící krasavici Daria Klimentová a Jan-Erik Wickström v Čajkovského Spící krasavici

Byl to výjimečný baletní večer. V pražském Národním divadle se 2. února za účasti první dámy České republiky Livie Klausové, patronky Philip Morris Ballet Flower Award (Ceny Philip Morris Květ baletu), udělovaly již po třinácté ceny nejlepším umělcům v oboru klasický balet. Sedmičlenná porota tanečních odborníků, která sledovala v průběhu uplynulého roku uměleckou úroveň baletních představení v celé České republice, odměnila sólistu baletu Národního divadla v Praze Jiřího Kodyma cenou Květ baletu a částkou 250 tisíc korun za interpretaci role Oněgina ve stejnojmenném baletu Johna Cranka. Cenu Poupě baletu, určenou nadějnému mladému umělci v prvních letech jeho profesionálního angažmá, si spolu s padesáti tisíci korunami odnesla Andrea Smejkalová z baletu Národního divadla v Brně, kde se v uplynulém roce uplatnila v roli Nikie v Bajadéře a Medory v baletu Korzár.

Gala koncert byl uspořádán jako setkání sólistů baletu Národního divadla s baletními umělci českého a slovenského původu, kteří působí na zahraničních scénách. Společně s hostujícími zahraničními partnery předvedli klasická pas de deux a variace ze známých baletů P.I.Čajkovského, A.Glazunova a S.Prokofjeva (Spící krasavice, Louskáček, Raymonda, Romeo a Julie) v choreografických verzích, které se uvádějí na zahraničních scénách, i taneční čísla ve stylu modern a post modern. Nositelé letošních Philip Morris Flower Award zatančili ukázky z oceněných baletních rolí: Andrea Smejkalová variaci z Korzára a Jiří Kodym s Terezou Podařilovou závěrečný duet Taťany a Oněgina ze stejnojmenného baletu.

Ačkoliv to v programu nikde nebylo uvedeno, koncert se stal přehlídkou absolventů Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, jejíž šedesáté narozeniny proběhly v minulém roce zcela bez pozornosti veřejnosti. Mnoho českých interpretů v oboru klasický balet, kteří působili nebo působí v předních baletních souborech Německa, Británie, Nizozemí, Kanady, í a USA, získalo totiž své taneční vzdělání během osmiletého studia na Taneční konzervatoři hlavního města Prahy. Všichni jsou nositeli četných prestižních ocenění z domácích i mezinárodních baletních soutěží, jichž se zúčastnili ještě jako posluchači školy, a které později získali za své umělecké výkony. Ty jim otevřely cestu do mezinárodního světa baletu a přispěly k získání angažmá na významných zahraničních scénách, kde šíří dobré jméno české baletní školy. (V zahraničních programech se totiž u jména každého baletního umělce uvádí, kde se narodil, v jaké škole a případně u kterého profesora si osvojil základy své umělecké profese.)

A tak se v rámci koncertu "Hvězd světového baletu" na scéně Národního divadla mohli představit kromě známých pražských baletních umělců například primabalerína Anglického národního baletu v Londýně Daria Klimentová a tři přední sólisté baletu Německé opery nad Rýnem v Düsseldorfu Andrea Kramešová, Michal Matys a Filip Veverka. Z Mnichova přijel zatančit první sólista Bavorského státního baletu Lukáš Slavický, jeden ze tří českých nositelů mezinárodního "Baletního Oskara" - Prix Benois de la Danse.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.