úterý, 4. září 2018

Paprsky Jitra oslnily Austrálii

Napsal(a) 

, foto Jitro foto: Jitro

Královéhradecký dětský sbor Jitro pod vedením Prof. Jiřího Skopala dostal pozvání na letošní 29. ročník prestižního hudebního svátku Australian International Music Festival v Sydney. Už na zahajovacím koncertu v City Recital Hall s úchvatnou akustikou sbor získal publikum spojením technické dokonalosti a hloubkou výrazu při tlumočení Kyrie eleison Henka Badingse, Les Sirénes Erika Budaie a Give Me Your Tired, Your Poor Irvinga Berlina.

Člen festivalové poroty Andrew Eisenmann ocenil kvality a reaktivitu sboru už během workshopu, který se sborem uskutečnil. Na pódiu legendárního Sydney Opera House představilo pak krojované Jitro sborové úpravy českých a moravských lidových písní a s ostatními sbory pak studovalo společný repertoár na závěrečný koncert: Zadok the Priest a Halleluja Georga Friedricha Händela a Fantasia on Australian Folk Tunes Ralpha Hultgrena.

Ale teprve 5. července čekala na sbor v Sydney Town Hall i porota, aby přidělila komentované bodové hodnocení po interpretaci povinných a volených děl: Te Deum Laudamus Jana Jiráska, Ascendit Deus Jacoba Handla Galla, Hoj, hura, hoj Otmara Máchy a Gorale Jana Vičara.

, foto Jitro foto: Jitro

Colin Touchin, který připravoval společné vystoupení zúčastněných sborů, udělil Jitru 99 bodů ze 100 možných a napsal do hodnotícího formuláře: „Výjimečná plynulost a preciznost, udivující přesnost vícehlasých partů, jemná citlivost pro vertikální preciznost, nádherný vokální tón ve všech dynamikách a nakonec smíchaný všemi sekcemi s efektní změnou barvy. Podivuhodná intenzita stejně jako vydržení tónu, skvostné řízení … úžasné barvy a práce s dynamikou … Výjimečný sbor s vysoce náročným repertoárem, který řídíte s disciplínou, talentem, radostí a oslnivostí.“ Andrew Eisenmann ocenil „veskrze brilantní tón a udivující zvuk -  jste absolutně ohromující, vaše talenty vstoupily do mého srdce, zahřály mou duši a učinily můj život lepším. Maestro, jste mimořádný a je mi ctí, že jsem Vás poznal.“ Dan Walker soutěžní koncert hodnotil jako „vystoupení působící obrovskou radost a velkolepý výběr repertoáru! Vaše úroveň soustředění, rytmické přesnosti a intenzity v průběhu celého programu byla prvotřídní.“ K Jiráskově kompozici ještě připojil: „Miluji Te Deum Laudamus! Jak neuvěřitelné dílo to je – tak detailní v různých barvách a texturách – provedli jste ho neuvěřitelně dobře“ a Vičarovu skladbu také obdivoval, „jaký skvělý kus to je! Jsem hrozně rád, že uvádíte tento druh repertoáru, je tak odlišný od toho, co často slyšíme od dětských sborů.“

Jitro získalo zlatou plaketu a festivalová dramaturgie zařadila sbor (jako jediný z účastníků) i s celým soutěžním programem do závěrečného koncertu. A tak paprsky královéhradeckého Jitra oslnily Austrálii.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.