Česká filharmonie ve městě zlaté horečky

6. listopad V San Diegu: zlatá horečka je tu opět

Další zastávkou turné České filharmonie je San Diego. Je to osmé největší město USA a je známé jako místo, kde bylo v roce 1869 objeveno největší naleziště zlata, což nastartovalo „zlatou horečku“. San Diego po druhé světové válce opět spustilo ekonomický boom a městu se daří nanejvýš dobře i nyní. Česká filharmonie vystupovala v místní Copley Symphony Hall, která je, co se sedadel týče, přibližně dvakrát větší než Rudolfinum.

Vystupovali jsme v koncertní řadě Celebrity Orchestra Series – dalšími orchestry a dirigenty v této řadě jsou London Symphony Orchestra a Michael Tilson Thomas či Rotterdam Philharmonic a Yannick Nézet-Séguin, což je skvělé.

V sále vystupují také slavní sólisté, v této sezoně například Yuja Wang, Helene Grimaud, Daniil Trifonov, Gidon Kremer, Gil Shaham apod. 

Program byl stejný jako v Costa Mesa: Janáčkův Taras Bulba, Lisztův 2. Klavírní koncert a samozřejmě Novosvětská! Publikum bylo zlaté, dokonce volalo hlasité „bravo“ téměř jako na fotbale, kdyby se tam tato slova používala. Museli jsme opět přidávat – předehru z Prodané nevěsty přijali lidé velmi vřele.

Po umělecké stránce všechno vychází na jedničku. Naším jediným trápením zůstává doprava – na cestě do koncertní síně jsme například strávili dvě a půl hodiny. Do sálu jsme dorazili jen pár minut před začátkem zkoušky.

Zítra se těšíme na volný den!

P.S. Jedna zajímavost. V San Diego Symphony hraje i Češka – Anna Skálová. Skupina primů České filharmonie jí nabídla, aby si s námi na dnešním koncertě zahrála. Přijala. Seděla u prvního pultu vedle Josefa Špačka. 

Předchozí díl Amerického deníku zde

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější