pátek, 17. prosinec 2004

Zdeněk Fibich: Klavírní kvartet e moll op. 11 Kvintet D dur pro klavír, klarinet, lesní roh, housle a violoncello op. 42

Napsal(a) 

booklet booklet
Fibichovo dílo se na koncertních pódiích neobjevuje příliš často. O to více je nutno ocenit snahu Supraphonu seznámit hudební veřejnost s jeho dvěma závažnými komorními skladbami. Nástrojové obsazení Klavírního kvartetu e moll op. 11 je zcela tradiční, v Kvintetu D dur op. 42 však skladatel užil nepříliš běžné, ale zato barevně velmi efektní nástrojové kombinace: klavír a dva smyčcové nástroje jsou tu doplněny klarinetem a lesním rohem. Provedení obou děl se ujali renomovaní čeští interpreti, kteří na tomto snímku jen znovu potvrzují své vysoké kvality. Zvláštní pozornost si pak zaslouží obě zúčastněné dámy - klarinetistka Ludmila Peterková a hornistka Vladimíra Klánská - které na této nahrávce vysloveně excelují. Přestože obě díla vyznívají celkově velmi dobře, přece jen se při poslechu nemůžeme ubránit pocitu, že by jim možná prospělo, kdyby mohla v rukou interpretů ještě nějakou dobu "zrát". V nahrávce sice uslyšíme řadu vysloveně hezkých míst, ale na druhé straně leccos působí dojmem, že hráči mnohdy pouze poctivě plní předpisy skladatele, aniž by nás přesvědčili, že věří všemu, co hrají. Občas zní hudba příliš "chtěně", jinde bychom zase uvítali více básnické fantazie. Zvlášť patrné je to na velkých plochách při výraznějších tempových nebo dynamických kontrastech či v dramatických pasážích. Daleko lépe vyznívají věty s drobnějšími náladovými plochami a s výrazným lyrickým podtextem. K nejhezčím posluchačským zážitkům patří půvabná variační věta v Kvartetu a obě rozkošná tria Scherza v Kvintetu.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 63:31

Nahráli: Marián Lapšanský - klavír, Jiří Panocha - housle, Jaroslav Kulhan - violoncello, Miroslav Sehnoutka - viola, Ludmila Peterková - klarinet, Vladimíra Klánská - lesní roh

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.