čtvrtek, 7. září 2006

Yundi Li: Vienna Recital

Napsal(a) 

Yundi Li: Vienna Recital Yundi Li: Vienna Recital

Yundi Li - klavír. Produkce: Christopher Alder. Text: A, N, F. Nahráno: 6/2005, Großer Saal des Musikvereins, Vídeň. Vydáno: 2005. TT: 70:30. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 477 5571 (Universal Music).

Název nabízeného CD by mohl svádět k domněnce, že se jedná o živý záznam z koncertu. Tak tomu ovšem není, nahrávka byla pořízena v koncertním sále vídeňského Musikverein bez přítomnosti publika. Můžeme se proto tázat, zda by nebyl zvukový výsledek ještě poněkud odlišný, kdyby zde šlo skutečně o live záznam. Yundi Li představuje na této kompilaci sonáty E dur K 380 a G dur K 13 D. Scarlattiho a sonátu C dur KV 330 od W. A. Mozarta, z dílny romantiků si pak vybral Karneval R. Schumanna a Španělskou rapsodii od svého oblíbeného F. Liszta. Prezentuje opět své spolehlivé umění prokreslit polyfonní strukturu a místy vyvolává u posluchače téměř pocit, že vnímá klavírní sazbu takřka orchestrálně. "Plnokrevný" zvuk nepostrádá jediný detail, nicméně se nemohu zbavit dojmu, že pro pianistu znamená raná sonáta v podstatě totéž, co Schumannův lyrický klavírní kus, a není tedy třeba hledat úhozové ani estetické rozlišení v přístupu. Tentokrát mě jinak v každém ohledu vynikající čínský klavírista trochu zklamal, neboť z jeho "dokonalého" projevu vysvítá zvláště u Mozarta a Schumanna místy jisté kolovrátkové pojetí. Možná se tu projevuje jeho velmi mladý věk a prozatímní technickou přesnost a perfekcionismus v brzké době obohatí další umělecké zkušenosti. Na CD ale naprosto dominuje závěrečná Španělská rapsodie - mám tušení, že se Yundi Li možná stane epochálním interpretem Lisztovy klavírní tvorby. Je nesporně zvláštní, jak vedle ne zcela uspokojující Mozartovy sonáty zcela přesvědčivě interpretuje nejjemnější nuance v díle Franze Liszta a jak mu dokáže vnitřně porozumět. Že by snad měli oba fenomenální klavíristé něco společného?

Závěrem bych si dovolila připojit pár slov k bookletu. Odborný komentář ke skladbám z pera Petera Josta určitě zvídavé posluchače uspokojí, budou však možná postrádat alespoň pár slov o samotném interpretovi, který sice již vstoupil na hvězdné nebe špičkových pianistů, ale každý se jistě rád dozví třeba novinky z umělcovy pokračující kariéry. Zvláště v případě tak vzácného mladého talentu! Přes všechny zmíněné výhrady nahrávku s čistým svědomím kritika doporučuji nejen příznivcům čínského pianisty, ale s didaktických důvodů třeba i všem studentům klavírního oboru.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal

Stopáž: 70:30

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.