neděle, 24. červenec 2011

The Plácido Domingo Story

Napsal(a) 

The Plácido Domingo Story The Plácido Domingo Story

Plácido Domingo a další. Text: A, N, F. Nahráno: 1968 – 2010. Vydáno: 2011, kompilace. ADD, DDD. 3 CD 477 9333 (Universal Music).

Oslavu sedmdesátin Plácida Dominga , nejznámějšího a nejctěnějšího tenoristy světa, pojala firma Deutsche Grammophon velkolepě. Nejdříve vydala novou nahrávku Giordaniho méně hrané opery FedoraAngelou GheorghiuNinou Machaidze a poté téměř současně fascinující šestadvacetidílný box Plácido Domingo – The Opera Collection s kompletními nahrávkami 13 oper (!) a třídílnou kompilaci The Plácido Domingo Story. V ní najdete na dvou CD 28 árií a scén od Giordaniho Fedory po Mozartova Idomenea či na opačné výrazové straně stojícího Wagnerova Lohengrina . Třetí deska je odlehčeným pelmelem – španělské a jihoamaričtí autoři (nezbytná Granada ), mihnou se zde i Andrew Lloyd Webber, César Franck, Franz Lehár a Plácido Domingo junior. Firma sledovala a zaznamenávala Domingovu kariéru a hlas více než čtyřicet let. Jsou zde i kuriozity, jako například Figarova árie Largo al factorum z Rossiniho Lazebníka sevillského z roku 1992, kdy jej doprovázel za řízení Claudia Abbado Evropský komorní orchestr . Hlas a projev Plácida Dominga netřeba komentovat. Pro mě patří mezi tenorovou špičku 20. století. Symptomatické pro dnešní dobu je, že dnes dává v určitých aspektech na frak i o několik generací mladším kolegům. Když jsem poslouchal tento komplet, tak jsem si přál jediné, aby ještě aspoň pár let zpíval.

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.