neděle, 31. říjen 2004

The Official Athens 2004 Olympic Games Classical Album

Napsal(a) 

Kompilace vydaná k příležitosti letošních olympijských her vykazuje efekt ne nepodobný následkům požití dortu, který kdysi tak krásně "uvařili" pejsek a kočička. Kombinaci čistokrevného popu, občas lehce smíchaného s klasikou, pseudoduchovních hudebních výlevů (Karl Jenkins) a umění Marie Callas nebo Kiri Te Kanawy vydrží jen značně otrlý posluchač. Ač zde časem při vynaložení maximálního úsilí vytušíme jakýs takýs dramaturgický směr, je nám zhruba od čtvrtého tracku jasné, že kompilace se dá udělat vkusněji, navíc aniž by utrpěl jasný komerční záměr. Některé "skladby" si lze představit v kombinaci s adoračním sportovním sestřihem, DVD by bylo asi nejšťastnějším řešením. Pro zachování zdravého rozumu doporučuji pořídit si, odvážíte-li se desku poslouchat, knihu bohatě vybavenou sportovním obrazovým materiálem. Pak vás možná přejdou myšlenky na to, jaká škoda, že se Callas, Verdi, Borodin nebo Händel nemohou zařazení na podobné snímky nijak bránit.

Vydavatel: Mono / EMI

Stopáž: 71:49

Body: 1 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.