pátek, 27. leden 2006

Sven-David Sandström: The High Mass; Ingvar Lidnholm: Kontakion

Napsal(a) 

Sven-David Sandström: The High Mass; Ingvar Lidnholm: Kontakion Sven-David Sandström: The High Mass; Ingvar Lidnholm: Kontakion

Claudia Barainksy, Siri Torjesen, Sara Olsson - soprán, Malena Ernman, Lilli Paasikivi - mezzosoprán, Michael Schönheit - varhany, MDR Chor Leipzig, sbormistr Howard Arman, Gewandhausorchester Leipzig, Herbert Blomstedt. Produkce: Andrew Cornall. Text: A, N, F. Nahráno: live, 5, 9/2003, Gewandhaus Lipsko. Vydáno: 2005. TT: 44:49 + 63:07. DDD. 2 CD Deutsche Grammophon 477 5111 (Universal Music).

Latinský mešní text nabízí zjevně skladatelům v každé hudební epoše nevyčerpatelné možnosti. Sven-David Sandström (*1942) komponoval svou Velkou mši v letech 1993 - - 1994, její založení je monumentální (je srovnávána s Beethovenovou Slavnostní mší či Bachovou Mší h moll ). Vůdčím elementem Sandströmova hudebního jazyka je osobitý rytmus, jehož systém si vypracoval v osmdesátých letech (zejména Sanctus je rytmicky velmi komplikovaná část). Hudba stále čímsi překvapuje, že si prý skladba dokonce po premiéře roku 1994 vysloužila mínění, že je vypočítána na efekt. Deset let poté je třeba říci, že přesvědčuje nikoli efekty, jež v ní nesporně jsou, ale především soudržností tak rozměrné plochy. Se mší koresponduje Kontaikon (Hymnus za zemřelé ) Ingvara Lindholma (*1942) z roku 1979, rovněž hudba překvapivých zvratů a kombinací. Skandinávská hudba stojí za poznání.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal

Stopáž: 44:49 + 63:07

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.