Story of my life. Autobiografická kolekce Františka Uhlíře svébytně navazuje na east coast jazz

Kontrabasista, skladatel a kapelník František Uhlíř nám ke svým sedmdesátinám poskytl CD s obsažným vhledem do svého života, slovem i fotografiemi. Hudba je složena z Prologu a sedmidílné svity; ke každému Partu jsou přiřazeny příslušné biografické poznámky. Uhlíř si všech osm skladeb napsal a zaranžoval sám, tři části – Prolog, Part 4 a Part 5 aranžoval Andy Schofield.

Obsazení septeta – základní rytmika plus čtyřčlenná dechová sekce, v níž jsou zastoupeny zásadní nástroje žesťových sekcí z orchestrů, poskytuje pestrou zvukovou nabídku chorusů a umožňuje tutti souzvuky vyvolávající dojem plnokrevného big bandu. Septeto špičkových muzikantů naší scény je generačně klenuté od jubilejního roku narození kapelníka (1950) až k bubeníkovi Marku Urbánkovi (1992). Výsledkem je hudba, kterou bychom snad mohli nazvat „dědictvím“ east coast jazzu. Septeto hraje kompaktně, sólisté jsou přesvědčiví každým tónem. Přesto tu má výraznější slovo Andy Schofield, rodák z Manchesteru (1966), žijící už sedmým rokem v Praze, altsaxofonista s významnými zkušenostmi.

Uhlířova skladatelská škála už od počátků jeho tvorby zahrnuje balady, napadají ho výrazná melodická témata, navazuje na pozdější tvary bopových tendencí, rád si „zaskotačí“ s latinskými rytmy – což nám předvede hned úvodní Prolog Born To Future. Názvy skladeb korespondují s kapitolkami v bookletu. Part 1 Home je svěže odpichovou melodickou skladbou, v níž se hezky „postaru“ vystřídají všichni účastníci v „představovacích“ sólech, sám Uhlíř přispěje hrou arco. Part 2 Youth baladicky zvážní, hudbu prosvětluje trubka Františka Tomšíčka. Part 3 Ústí – Brno – Praha uvádí Uhlíř jako melodicky klenuté téma se slyšitelnou dramatičností v pozadí; ve skladbě je zakódována také jistá melancholie muzikantského putování po světě, „zněžnělá“ altka vše dobarvuje. O to veselejší, živě swingující je následný Part 4 A Life As Musician, bohatě okomentovaný zvláště trombonovým sólem a s energickým výstupem Urbánka před závěrem. V části Part 4 – Children se vzhledem k tématu v téměř „coreovské“ melodice i rytmice opět uvede František Uhlíř, který na svých strunách svým dětem s opravdovou láskou zpívá melodie za ztišeného doprovodu žesťů v pozadí. Na tomto místě mi došlo, že v Uhlířově malé biografii je zcela pominuta jeho několikaletá spolupráce s jedním ze zásadních souborů českého jazzrocku, s Impulsem.

Hardbopově odvázaným kouskem v duchu šedesátých let septeto rozehrává Part 6 Turbulence of My Life – dravostí hudby a smrští sól jako by všech sedm muzikantů chtělo říct: v této hudbě jsme doma, toto je skutečný život jazzu. Závěrečná, romanticky laděná Part 7 From My Heart To All Of You, je velmi osobní Uhlířovou skladbou, na jejímž vyznění se výrazně podílí nejen autor opět hrou arco i pizzicato, ale také souznějící Máchův klavír. Part 7 je zahrán jen v triu, s ostýchavým doprovodem bicích.

Všech osm opusů jsou zcela svébytné kousky a Uhlířovy kapely je v budoucnu určitě budou výběrově hrávat coby součást běžného repertoáru. Neboť stojí za to, aby nezapadly.

František Uhlíř / kontrabas, František Tomšíček / trubka, křídlovka, Přemek Tomšíček / trombon, Andy Schofield / altsaxofon, Suzanne Higgins / tenorsaxofon, Stanislav Mácha / piano, Marek Urbánek – bicí nástroje. Nahráno: 25. a 26. ledna 2020, Studio Svárov. Vydáno: 2020. TT: 55:11. 1CD František Uhlíř.


Tento článek vyšel v HARMONII IX/2020.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější