středa, 19. únor 2003

Stadlerovo klarinetové kvarteto: (Botsford, Albinoni, Madsen, Gershwin, A. Gabrieli a další) - Botsford, Albinoni, Madsen, Gershwin, A. Gabr

Napsal(a) 

booklet booklet
V posledním desetiletí zaznamenala česká interpretační scéna zrod mnoha nových instrumentálních souborů, jejichž podstatným rysem je stejnorodost zúčastněných nástrojů. Na koncertních pódiích se tak objevuje kvarteto kytarové, violoncellové, saxofonové, klarinetové a jistě jsem na některé další zapomněl. Žel, chybějí mi v tomto výčtu nástroje, jež historicky a repertoárově mnohem více ke kvartetnímu seskupení inklinují, jako například horny a pozouny, a pokud existují, nedávají o sobě vědět.

Stadlerovo klarinetové kvarteto vzniklo sice již roku 1994, v dnešním složení působí však až od roku 1997. Sešli se v něm absolventi klarinetových tříd všech tří našich vysokých múzických škol - Prahy (Petr Bohuš ), Ostravy (Svetoslav Točev a Igor Františák ) a Brna (Jiří Masný ). Přestože jejich první souborový vstup na zvukový nosič nese na první pohled všechny znaky (a bolesti) profilového CD, určeného k agenturní prezentaci (z bookletu se posluchač nedozví více, než že soubor existuje, spolu s nejstručnější informací o repertoáru), mizí při poslechu všechny předešlé výhrady. Na hypotetickém cvičišti musel soubor jistě věnovat dlouhé hodiny a dny tomu, aby jeho interpretace vykazovala lehkost a svěžest. Nejvíce však oceňuji vynikající rytmus a ladění. To vše zastřešuje barevná vyrovnanost ve všech hlasových polohách od sopránové až po basovou. Soubor tak překročil hranici pouhé prvotní profilovosti a dokázal, že má co říci.

Vydavatel: Stylton

Stopáž: 61:50

Nahráli: Igor Františák, Petr Bohuš, Svetoslav Točev, Jiří Masný - klarinety

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.