sobota, 31. červenec 2004

Sergej Prokofjev: Sonáta pro flétnu a klavír, Sonáta pro housle, Sonáta pro violoncello

Napsal(a) 

Je sice škoda, že jediným českým příspěvkem k prokofjevovskému výročí bylo vydání několika historických nahrávek, navíc se dvěma francouzskými umělci, ale hlavně díky dramaturgii jde o záslužný počin, který dotváří obraz slavného skladatele. Líbezná flétnová Sonáta op. 94 oslní bohatstvím invence - Jean-Pierre Rampal byl právem legendou svého oboru. Není tu jediné technické zaváhání, sonátě nechybí lehkost ani duchaplnost. Velmi mile překvapí výkon Alfréda Holečka jako kultivovaného a citlivého doprovazeče. Nejzávažnějším dílem tu je Sonáta pro violoncello a klavír . Pochází ze závěru skladatelova života a na jejím vzniku se přímo podílel mladý Mstislav Rostropovič, který ji také spolu se Svjatoslavem Richtěrem poprvé provedl a posléze nahrál. A je pravda, že s touto nahrávkou se soupeří těžko. André Navarra přistupuje k sonátě velmi romanticky - jako kdyby to byla jedna dlouhá kantiléna. Místy to působí trochu jednotvárně - chybí zde kus prokofjevovského vtipu, energie, smyslu pro kontrast - lytické pasáže ale vyznívají velmi pěkně. Alfréd Holeček opět doprovází výborně - sonátě by ale prospělo, kdyby byl klavírní part o něco svébytnější a osobitější. Klasicistně ukázněná nahrávka sonáty pro sólové housle by potřebovala více technické virtuozity. Provedení Ladislava Jáska nepohorší, ale také ničím nepřekvapí.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 61:36

Nahráli: Jean-Pierre Rampal - flétna, Ladislav Jásek - housle, André Navarra - violoncello, Alfréd Holeček - klavír

Body: 3 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.