čtvrtek, 9. červen 2005

Richard Wagner: Parsifal

Napsal(a) 

booklet booklet
George London, Arnold van Mill, Ludwig Weber, Wolfgang Windgasen, Hermann Uhde, Martha Mödl, Chor und Orchester der Bayreuther Festspiele, Hans Knappertsbusch. Produkce: TIM. Text: N, A. Nahráno: 1951. Vydáno: 2004. TT: 70:11, 65:31, 70:55, 65:21. ADD. 4 CD TIM 220619 -350 (distribuce Bohemian Music Service).

Firma TIM se sídlem v Hamburku prezentuje sérii historických nahrávek děl Richarda Wagnera v digitalizované úpravě, s úspornou doplňkovou výbavou a stručným syžetem každého díla. Adresátem může být tedy znalec a sběratel který více informací nepotřebuje, či ten, kdo se (zatím) zajímá jen o dílo samo, a zvědavost, týkající se například sólistů snímku, se teprve dostaví. Informace o nich si ovšem bude muset posluchač obstarat jinde. Uveďme tedy alespoň, že představitel Lohengrina Lauritz Melchior (1890-1973) pocházel z Kodaně a debutoval jako baryton, nechal si však poradit a jeho první tenorovou rolí nebylo nic "snazšího" než Tannhäuser. V Bayreuthu zpíval poprvé roku 1924 a stal se jedním z nejlepších wagnerovských tenorů své epochy. Roku 1931 zpíval v Bayreuthu Tristana pod taktovkou Wilhelma Furtwänglera a jednalo se o první přímý rozhlasový přenos z Festspielhausu. Zde se jedná o Melchiorův výkon v inscenaci Metropolitní opery. Nahrávka sice odpovídá technickým možnostem své doby (v bookletu to není uvedeno, ale v obou případech se jedná o live záznam), na které doplácí především zvuk orchestru. Její hodnoty spočívají jinde a za pozorné zaposlouchání stojí.

Nahrávka Parsifala je o technickou generaci mladší, což je na ní pochopitelně znát, už nepatří do nahrávacího starověku, ale pouze středověku, i u ní je však rozhodující především interpretační složka sólových partů. Parsifala zpívá Wolfgang Windgassen (1914-1974), nositel slavného jména (otec Fritz byl tenorista, matka byla sopranistka Vally van Osten). Pěveckou kariéru nastoupil až po druhé světové válce a po celý život byl členem opery ve Stuttgartu. Vládl ohebným hlasem se schopností přechodu do různých hlasových oborů. V jeho repertoáru nalezneme Offenbachova Hoffmanna, italské role i všechny wagnerovské tenorové partie. Na nahrávce je také Amfortas Georga Londona a Kundry Marthy Mödl .

Vydavatel: TIM/Bohemian Music Service

Stopáž: 70:11, 65:31, 70:55, 65:21

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.