pondělí, 24. září 2012

Richard Wagner, Arnold Schönberg - Tristan a Isolda (předehra), Pelleas a Mélisanda

Napsal(a) 

Richard Wagner, Arnold Schönberg - Tristan a Isolda (předehra), Pelleas a Mélisanda Richard Wagner, Arnold Schönberg - Tristan a Isolda (předehra), Pelleas a Mélisanda

Gustav Mahler Jugendorchester, Pierre Boulez – dirigent. Text: A, N, F. Nahráno: Live Tokyo, Suntory Hall, duben 2003. Vydáno: 2012. TT: 51:34. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 477 9347.

Spojení Richarda Wagnera a Arnolda Schönberga a k tomu jejich děl o kouzly obestřené a tragicky končící lásce se přímo nabízí už tematicky, a rovněž hudebně k sobě měli oba skladatelé velmi blízko – Schönberg se z Wagnera hodně naučil. Ke Zjasněné noci Alexander Zemlinsky Schönbergovi roku 1902 napsal, že je tam „ještě slyšet velmi mnoho Tristana“. Téhož roku dostal Zemlinsky od svého žáka a švagra Schönberga k posouzení také právě dokončenou symfonickou báseň Pelleas a Mélisanda a netajil se překvapením: „Skladba je tak komplikovaná, že jsem nic takového ještě neviděl,“ psal Schönbergovi, s tím, že se dosud nedokáže vyjádřit, jestli se mu dílo bude líbit. „Ale jedno je jasné: ta věc je velké umění. To nejvyšší, pokud jde o polyfonii, skvělá instrumentace, i když pro mě ne úplně bez kazu. Myslím, že je leccos přeplácané, leccos neproveditelné nebo jen vzácně. Ale to je vedlejší – to celé je kolosální práce, před kterou se skláním.“ Zemlinsky vychvaluje jednotlivé motivy a instrumentační nápady, ale opět píše: „Jen jedno místo bezpodmínečně změň – je to jediné, které mi něco připomíná, a sice Tristana.“ Schönberg ono místo ovšem nezměnil (motiv úvodu). Ani jiným nebyla Schönbergova symfonická báseň přístupná na první poslech. Když ji uvedl roku 1912 orchestr Nového německého divadla v Praze, podivil se Jaroslav Křička nad hádankovitostí témat, formální neurčitostí a hyperbarokní předimenzovaností, nedobrý dojem se však tehdy přičítal Schönbergovi nikoli jako skladateli, nýbrž jako dirigentovi; svou vlastní skladbu evidentně nezvládl dobře nastudovat. Když ji pak roku 1918 dirigoval sám Zemlinsky a o tři roky později ji uvedl Václav Talich s Českou filharmonií, mnozí vzpomínali na doby, kdy Schönberg ještě komponoval „srozumitelnou“ hudbu. Pro Pierra Bouleze nemůže Schönbergova partitura představovat žádný problém, Wagner i Schönberg jsou navíc jeho srdeční záležitostí. Svůj vztah přenáší beze zbytku na Orchestr mladých Gustava Mahlera , který jako instituce už tak mladý není (založen byl roku 1986), ale zůstává obdivuhodný standardní kvalitou výkonů při soustavné obměně složení. Mladé nadšení, kterému se podaří pracovat s uměleckou autoritou, vytváří takové zázraky, jako je pavučinkové pianissimo na začátku předehry k Tristanovi a všechny vrcholy něhy, vášně i bolesti.

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.