sobota, 14. květen 2005

Richard Strauss: Favourite Lieder

Napsal(a) 

booklet booklet
Simon Keenlyside - baryton, Malcolm Martineau - klavír. Produkce: Mark Brown. Text: A. Nahráno: 1995. Vydáno: 2004. TT: 64:23. DDD. 1 CD EMI Classics 7243 5 85903 2 6 (EMI).

Mistři romantické písně Schubert a Schumann dali vztahu hudby a slova nový obsah a jejich pokračovatelé proměnili v hudbu samo básnické slovo. Nebudu zastírat, že mám pro písně Richarda Strausse slabost a také pro pěvce, kteří je mají v repertoáru. Nahrávka Simona Keenlysidea již není nejnovější, ale její digitální podoba je hodná doporučení. Je to vlastně recitál ze straussovského repertoáru, jednotlivé písně jsou řazeny podle nálad, obsahu, principu shody i kontrastu. Jsou zde obsaženy známé i méně známé písně z deseti opusů. Booklet na některé z nich jmenovitě upozorňuje na titulní straně. Interpret je jistě volil s ohledem na své schopnosti a ne úplně se odhadl pouze v jediném případě: hloubka ve Svatební písni op. 37 č. 6 není úplně čistá. Jeho měkký baryton je pro lyriku předurčen, maximálně citlivým partnerem je mistr spolupráce při interpretaci písní Malcolm Martineau . Snímek je jinak vybaven velmi střídmě. Nemá textovou přílohu, kterou pěkná studie Michaela Kennedyho nemůže nahradit, a neobsahuje ani informaci o interpretech.

Vydavatel: EMI Classics

Stopáž: 64:23

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.