pondělí, 23. únor 2004

Mr. de Sainte Colombe le Fils: Pieces de viole. Les Six Suittes pour Basse de Viole seule avec le Tombeau pour Mons. de Sainte Colombe le per

Napsal(a) 

booklet booklet
Pokud bychom dnes hledali hráče na violu da gamba, jemuž se podařilo přiblížit se proslulosti svých slavných francouzských předchůdců, jedním z prvních kandidátů by nepochybně byl katalánský gambista Jordi Savall . On sám má ostatně nemalý podíl na tom, že jména Sainte Colombe či Marin Marais jsou dnes všeobecně známa, podíl zdaleka nespočívající pouze v jeho spolupráci na populárním francouzském filmu Tous les matins du monde (Všechna jitra světa). Dvě aktuální Savallovy nahrávky míří právě do tohoto kontextu - jedná se o první dva díly zamýšlené série Le Parnasse de la Viole (pod tímto názvem a katalogovým číslem AV 9829 jsou obě recenzované nahrávky rovněž dostupné coby jediný titul). Mr. Saint Colombe mladší a Marin Marais jsou prvními, které Savall zařadil na svůj "imaginární gambový Parnas". Sám Savall přesvědčivě zdůvodňuje svoji volbu tím, že oba skladatelé byli žáky největšího mistra gambové hry své doby, jímž byl již zmíněný Saint Colombe starší. Dramaturgie celého kompletu je ostatně skvěle vypointovaná - nalezneme zde jak po jednom Tombeau pour Mr. De Ste. Colombe od každého skladatele, tak Maraisovo Tombeau věnované jeho druhému učiteli a klíčové osobnosti francouzské barokní hudby vůbec, totiž J.-B. Lullymu. První z nahrávek patří pouze Savallovi. Šest suit Sainte Colomba mladšího je pozoruhodným kompendiem všech možných dobových způsobů kompozice pro sólovou basovou gambu; Savallem v průvodním textu zmíněná paralela s Bachovými cellovými suitami je skutečně nasnadě. Jak samotné kompozice, tak i jejich interpretace jsou působivým příkladem vrcholně zvládnutého umění doprovázet sám sebe. Pouze v závěrečném Tombeau se k Savallovi připojuje recitátor Jean-Pierre Marielle . Jeho úloha i prostor jsou velmi omezené, jedná se pouze o čtyři vstupy ve formě zaznění nadpisů či skladatelových komentářů jednotlivých částí skladby; již kvůli rytmicky velmi působivě zvládnutému úvodu je však jeho účast velkým přínosem.

Vydavatel: Alia Vox / Classic

Stopáž: 45:15 + 50:04

Nahráli: Jordi Savall - viola da gamba, Jean-Pierre Marielle - recitace

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.