úterý, 25. duben 2006

Mitsuko Uchida: Perspectives

Napsal(a) 

Mitsuko Uchida: Perspectives Mitsuko Uchida: Perspectives

(Mozart, Debussy, Schumann, Beethoven, Schubert, Schönberg)

Mitsuko Uchida - klavír, English Chamber Orchestra, Jeffrey Tate. Produkce: Joseph S. Szurly. Text: A, F, N. Nahráno: 1985-2001. Vydáno: 2005. TT: 150:36. 2 CD Philips 473 686-2 (Universal Music).

Po roční přestávce se roku 2003 pianistka Mitsuko Uchida triumfálně vrátila na pódium řadou recitálů v Carnegie Hall. Umělkyně, narozená v Tokiu, vyrůstala a studovala ve Vídni, což jistě nasměrovalo její náklonnost k okruhu skladatelů, kteří v tomto městě žili a tvořili. Možná je to jen spekulace - faktem je, že si pro svůj profilový disk nazvaný Perspektivy vybrala Schumanna, Schuberta, Mozarta, Beethovena a Schönberga. Jen Debussy sem nezapadá - avšak dramaturgie dvojdisku je promyšlenější, než by se na první pohled mohlo zdát.

"Mozart dokáže najít vznešenost i ve směšném, v triviálních lidských emocích," formuluje pianistka svůj pohled na génia. Její pojetí Sonáty a moll K 310 je však až nelidsky přesné a čisté. Přepečlivě artikulované tóny se zařezávají jako ledové kapky, až se ptáme, kde zůstaly ony emoce. Uchida ale díky vídeňskému školení ví, že Mozart potřebuje disciplínu a že pod povrchem přesně poskládaných notových hodnot a formálních proporcí zbývá ještě dost místa pro něhu prostou veškeré rafinovanosti. Její non legato zní jako z naivních a dychtivých dětských prstíků. To platí i o Konceru d moll , kde je Uchida nenápadnou královnou, vládnoucí pevnou rukou.

Jedinečná prstová technika, která v Mozartovi vyvolává dojem vídeňské mechaniky, se osvědčila v Debussyho etudách z cyklu 12 Études . Jejich hlavní devízou je opět plastičnost a empatie k autorově záměru. Přechod od Mozarta k impresionismu není proto tolik násilný jako zlom mezi Debussym a Robertem Schumannem nebo Schubertem a Schönbergem - ale to už jsme na disku číslo 2. Jak spolu souvisí program Karnevalu op. 9 s 32 variacemi c moll Ludwiga van Beethovena, Moments musica ux Fanze Schuberta a Šesti kusy pro klavír Arnolda Schönberga? Každé z těchto děl představuje vlastní filozofii, kosmos a Mitsuko Uchida se v nich pohybuje s nevšední pokorou, erudicí, ale především s vášní.

Komplet, který nám pianistka předkládá, je její poctou skladatelům, názorným předstřením hudebního vývoje a také sdělením vyslaném k publiku: tyto dva disky, které nelze poslouchat od začátku do konce jako kulisu, fascinují a nutí člověka k zamyšlení.

Vydavatel: Philips/Universal

Stopáž: 150:36

Body: 5 z 6

Dita Hradecká

Vystudovala konzervatoř v Plzni (obor klavír) a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působí jako překladatelka, hudební publicistka (Harmonie, Hudební rozhledy, Hospodářské noviny) a donedávna vyučovala hudební historii na pražské pobočce New York University. Je redaktorka, organizátorka, překladatelka a v poslední době i vydavatelka elektronických knih. Pochází ze Strakonic. Ačkoli ji lákala řada oborů spíše exaktních, rozhodla se vystudovat konzervatoř, aby se ujistila, že profesionální umělkyní nikdy nebude. Nejrůznější kurzy klavírní, komorní a cembalové hry či barokního tance spolu s vlastní pódiovou zkušeností jí ale daly citlivost a čich na uměleckou kvalitu výkonu a zároveň empatii k profesionálním umělcům a tvůrcům. Překládá odborné texty a libreta z angličtiny, němčiny a francouzštiny. Ze studia hudební vědy na FF UK si odnesla hlavně poznání důležitosti kritického a nezaujatého myšlení a coby eklektik také úctu ke všem, kdo jsou schopni věnovat celý život jednomu skladateli nebo jedné oblasti. V letech 2016-18 vedla redakci vážné hudby na Vltavě, v roce 2019 se stala vedoucí knihovny Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.