úterý, 15. říjen 2002

Max Reger: Žalm 100 op. 106, Variace a fuga na Mozartovo téma op. 132

Napsal(a) 

booklet booklet
Dramaturg vybral pro toto CD dvě skladby Maxe Regera, které jsou kontrastní svým kompozičním principem. V Žalmu 100 op. 106 se Reger pohybuje na hranicích tonality, slučuje hustou akordickou sazbu s polyfonními prvky. Kontrastem je přístup uplatňovaný ve Variacích a fuze na Mozartovo téma op. 132 , kde se autor navrací ke klasicizujícímu zvuku a k tonální harmonii s chromatikou. Oba tyto póly skladby jsou pro Regera typickým znakem. Žalm 100 op. 106, vznikající v letech 1908 - 1909, kdy byl Reger jmenován profesorem kompozice na univerzitě v Lipsku, je psán pro smíšený sbor, orchestr a varhany (premiéra se uskutečnila 23. února 1910 pod taktovkou autora). Nahrávka vznikala podle upravené verze Paula Hindemitha, který ke konci svého života projevoval o dílo zájem a vypracoval edici, v níž zredukoval orchestrální obsazení. Variace a fuga na Mozartovo téma op. 132 pro orchestr vznikly o pět let později, tedy rok před skladatelovou smrtí. Téma k osmi variacím je z Mozartovy Klavírní sonáty A dur K 331. Stejně jako v předchozí skladbě i zde Reger uplatňuje polyfonnii.

Russian State Symphonic Cappella pod vedením Valerije Polyanského začalo svoji koncertní dráhu 1. prosince 1971, pod jménem Studentský sbor Moskevské konzervatoře. Od roku 1975 získal sbor pod Polyanského vedením řadu ocenění. Jeho vysoká interpretační úroveň, technické vybavení i barevná vyváženost upoutá při prvním poslechu CD, přesto se sbor dopustil drobného nedostatku v nesrozumitelné deklamaci. Ta je v polyfonních částech s velkým obsazením přirozená, ale v homofonních úsecích s redukovaným orchestrem by měla být lépe vypracována. Russian State Symphony Orchestra , jehož dobrá technická úroveň zaručuje vyrovnanou kvalitu nahrávky, je zcela rovnocenným partnerem sboru. Nahrávka dokazuje dobrou úroveň ruských interpretů. Je hudebně působivá a zároveň interpretačně vyrovnaná.

Vydavatel: Chandos / Panther

Stopáž: 59:45

Nahráli: Russian State Symphonic Cappella, Russian State Symphony Orchestra, Valerij Polyansky

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.