středa, 16. březen 2005

Maurice Ravel: Ma Mère l'Oye, Une Barque sur l'océan, Alborada del Gracioso, Rapsodie espagnole, Boléro

Napsal(a) 

booklet booklet
Berliner Philharmoniker, Pierre Boulez. Produkce: Roger Wright. Text: A, N, F. Nahráno: 3/1993, Jesus-Christus-Kirche, Berlín. Vydáno: 2004. TT: 36:02 + 39:07. SACD. 2 CD Deutsche Grammophon 002 69 477 0742 (Universal Music). Skladby Maurice Ravela, obsažené na snímku Berlínských filharmoniků s Pierrem Boulezem , byly nahrány tolikrát, že sám titul (na obálce je zdůrazněn věčný hit - Bolero ) pravděpodobně pozornost příliš nepřiláká. Ani obálka (Pham van My) není svým nápadem a barevným provedením nijak nová. Nahrávka sama je deset let stará, vyšla tehdy u stejné firmy. Labužník by si však snímek přesto neměl nechat ujít. Boulez má vytříbený smysl pro jemné předivo impresionistického zvuku, jenž se v Ravelově případě prolíná s impresionismu jinak cizími "barbarskými" rytmy. V Berlínských filharmonicích nalezl dirigent špičkové tónové kultury, s níž lze vytvořit plátno plné barevných odstínů. Vzdouvající se vlny (Une Barque , Alborada ), stupňující se napětí (Rapsodie espagnole , Bolero) i jemná drobnokresba pohádky (Ma Mère l'Oye ) nejsou jen profesionálním proniknutím do Ravelových partitur, ale také výsledkem potěšení z odhalování a tlumočení jejich kouzel. V technicky bezvadném SACD provedení je potěšení o to větší.

Vydavatel: Universal Music

Nahráli: Berliner Philharmoniker, Pierre Boulez

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.