úterý, 19. červenec 2005

Mario Castelnuovo-Tedesco: Naomi and Ruth op. 27, Sacred Service for the Sabbath Eve the Fields, Sir Neville Marriner.

Napsal(a) 

booklet booklet
Produkce: Simon Weir, Michael Isaacson, David Frost. Text: A. Nahráno: 1993, 2000 a 2001, Henry Wood Hall Londýn, St. Paul's Church Londýn, Calvary Church, Charlotte (USA), Riverside Church, New York City. TT: 69:40. DDD. 1 CD Naxos 8.559404 (distribuce Classic).

Nebýt našich kytaristů, skoro by k nám hudba Castelnuova-Tedesca (1895-1968) ani nepronikla. Potomek sefardů narozený ve Florencii byl žákem Ildebranda Pizzettiho a podporován Alfredem Casellou se dostal do kontaktu s moderními směry, které později spolupracovaly také s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu, byl činný jako kritik a výkonný umělec - klavírista (booklet uvádí, že se podílel na prvním italském provedení Stravinského Svatby ). Po nástupu fašismu v Itálii a zejména po nástupu nacismu v Německu se dostal pro svůj původ do seznamů "zvrhlých umělců". Nalezl s rodinou - jako mnozí - azyl ve Spojených státech, podařilo se mu - jako mnohým - uchytit u filmu. Jeho kytarové skladby, kterými asi proslul nejvíce, byly inspirovány uměním Andrého Segovii. Jeho duchovní skladby tvoří méně známou, o to však dobrodružnější a ještě zajímavější část tvorby. Využívá v ní prvků synagogálních hudby, které pronikaly i do jeho ostatních děl, v duchovní tvorbě však nesou primární poselství, a to v těch skladbách, jež jsou sice náboženstvím inspirované, nebyly však určeny pro liturgii. "Malá kantáta pro ženský sbor z knihy Ruth" Naomi a Ruth byla prvním Tedescovým neliturgickým dílem, premiéru měla roku 1949 v Los Angeles. Bohoslužba pro večer šabatu byla určena pro synagogu v Santě Monica v Kalifornii. Připojeny jsou výňatky z dalších dvou skladeb - Modliteb, které napsal můj děd pro varhany (1962) a Vzpomínkové bohoslužby za zemřelé (1960), napsané na objednávku Cantors Assembly of America. Snímek je součástí edice vydávané Milkenovým archivem, založeným roku 1982 (The Milken Archive od American Jewish Music) v řadě firmy Naxos Americas Classics.

Vydavatel: Naxos/Classic

Stopáž: 69:40

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.