pondělí, 15. srpen 2005

Mária Temesi: Wagner Heriones

Napsal(a) 

Mária Temesi - soprán, Maďarský rozhlasový symfonický orchestr, Jurij Simonov. Produkce: Péter Aczél. Text: A, N, F, maďarsky. Nahráno: 5/2002, 11/2003, Maďarský rozhlas. Vydáno: 2004. TT: 65:05. DDD. 1 CD Hungaroton HCD 32317 (distribuce Panther).

Wagnerovských recitálů je na trhu nespočet, proto posluchač považuje pěvcovu technickou dokonalost za naprostou samozřejmost, aby se pak mohl věnovat interpretačním nuancím. Bohužel mám pocit, že u tohoto CD s recitálem maďarské divy Márii Temesi chybí již tento základní předpoklad a "nedotažených tónů" se objeví u pěvkyně i orchestru dokonce několik. Není pochyb, že Temesi disponuje velkým, hutným hlasem, může nám připomínat českou wagnerovskou pěvkyni dřívějších let Naděždu Kniplovou. Hlas Temesi je svou sílou a dramatičností jistě vhodný na wagnerovský repertoár, ruší nás však někdy příliš velké vibrato a chvílemi takzvaně "hučící" způsob vytváření tónu. Obecně zní její hlas lépe v rychlejším tempu a na vypjatých dramatických místech, kde zmíněný rozkmit hlasu není vlastně na škodu. Nejvíce se mi líbí Temesi v rolích z tetralogie - jako Sieglinde a Brünnhlide. Balada Senty z Bludného Holanďana zní možná zbytečně dramaticky a vypjatě, ale rozhodně přijatelně. Problematická jsou ovšem obecně lyrická místa v pomalém tempu. Hlas se neklene v jednom oblouku, ale je přerušován vibratem a nedotaženými výškami. Tak se stane, že začátek známého výstupu Elizabeth z Tannhäusera (Dich teure Halle ) je v exaltovaném začátku velmi slibný, ve střední pomalé části se však náhle objeví nepříjemné chvění v hlase a intonační nejistota. Tak potom vyzní také další celé výstupy, jako jsou modlitba Elizabeth ze 3. jednání nebo oba výstupy Elsy z Lohengrina .

Vydavatel: Hungaroton/distribuce Panther

Stopáž: 65:05

EAN: 5991813231727

Nahráli: Mária Temesi - soprán, Maďarský rozhlasový symfonický orchestr, Jurij Simonov

Body: 3 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.