sobota, 21. prosinec 2002

Ludwig van Beethoven: Kompletní violoncellové sonáty

Napsal(a) 

booklet booklet
Komplet pěti Beethovenových violoncellových sonát patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo pro tento nástroj napsáno. Jako celek pak navíc reprezentují tyto sonáty zajímavý průřez skladatelovým dílem. Rané Sonáty op. 5 vznikly už v roce 1796, v Sonátě A dur op. 69 z roku 1808 stojí Beethoven na vrcholu tvůrčích sil a poslední dvě Sonáty op. 102 napsal Beethoven roku 1815 už jako zralý skladatel v počátku svého závěrečného období. Všech pět sonát jako celek je pochopitelně výzvou pro všechny violoncellisty. Vzácná archivní nahrávka s Josefem Chuchrem a Janem Panenkou z roku 1971 se objevuje na trhu nedlouho poté, co Philips uvedl kompletní provedení všech Beethovenových skladeb pro violoncello a klavír s violoncellistou Heinrichem Schiffem a pianistou Tillem Fellnerem. Jejich nahrávka upoutala především vervním podáním a nádherným, plným zvukem historických violoncell, která měl Schiff k dispozici. Oproti vervnímu Schiffovi vyznívá nahrávka Josefa Chuchra a Jana Panenky celkově nepoměrně noblesněji. Chuchrovo violoncello nemá sice plnost zvuku violoncell Schiffových, ale zdá se být zpěvnější, což oceníme zejména ve volných větách (ty mají ostatně tempa mnohdy pomalejší, než je tomu u Schiffa). Výrazným znakem hry obou těchto našich vynikajících interpretů je skvělé rytmické cítění, které dodává zvláště rychlým větám strhující vyznění. Dokonalá souhra, krásně stavěné fráze, promyšleně vybudované gradace, cit pro logiku výstavby každého díla a upřímnost projevu - to všechno jsou jen další důvody, proč tato nahrávka stojí i po třech desítkách let za poslech.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 53:20+63:52

Nahráli: Josef Chuchro - violoncello, Jan Panenka - klavír

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.