pátek, 5. prosinec 2003

Kurt Elling: Man In The Air

Napsal(a) 

booklet booklet
Že má Kurt Elling dokonale školený, nádherně vybarvený hlas a ambice s jeho pomocí vytvářet jazzovou hudbu s originálním přídechem, víme již léta. Od doby, kdy opustil pole teologie a dal se plně na zpěv, vyzkoušel psát, textovat i interpretovat různé věci. Konkurenci na své úrovni nemá, snad jen staršího fenomenálního Bobbyho McFerrina, přesto mu jakási jeho vrozená strojenost může odrazovat část potenciálního publika. Jestliže však má každá jeho deska více fanoušků než ta předchozí a minulé album Live In Chicago patří ke skvostům, Man In The Air je svým způsobem senzace sezóny. Elling tu strhujícím způsobem interpretuje Coltraneovu Resolution z A Love Supreme včetně otextovaného sóla a byť tu neimprovizuje ani notu (zastoupí ho v tomto ohledu pianista Laurence Hobgood , jehož sólo bere dech), energické nasazení elektrizuje barvu jeho vokálu do fantastické až fanaticky kazatelské působnosti a člověk jen zjišťuje, že nic takového, bez použití hudebního nástroje, asi ještě neslyšel.

Elling nemá v hrdle zlato, ale chirurgickou ocel. Chce se věřit, že si dokázal své hlasivky vyztužit příčně pruhovaným svalstvem. Ten efekt nespočívá v síle, ale ve vědomém barvení neustále znělého tónu, z nichž u těch delších by se dal podrobně analyzovat jejich průběh. To by nám ta recenze pěkně narostla. Zajímavějším bude jistě nadhled: Jednotlivé výkony, jako třeba pro zpěvnost oblíbené Minuano Pata Methenyho a Lyla Mayse nebo Time To Say Goodbye Joe Zawinula, multiplaybacková hříčka The Uncerteinty Of The Poet , A Secret I Herbieho Hancocka, elektronicky upravený vokál v Higher Vibe Courtneyho Pinea nebo závěrečná balada Boba Mintzera All Is Quiet , se spojují v podmanivý celek. Elling si otextoval téměř všechny převzaté kompozice sám, včetně titulní skladby z pera svého pianisty, který také vše zaranžoval. Texty v bookletu nejsou, ale lze je nalézt na www.kurtelling.com. Album má celistvou, kvalitní atmosféru a Ellingovi nezbývá než gratulovat, že jeho svědomitá práce nese vskutku nezaměnitelné a nenapodobitelné ovoce.

Vydavatel: Blue Note / Monitor - EMI

Stopáž: 67:32

EAN: 0724359094823

Nahráli: Kurt Elling - zpěv, Laurence Hobgood - piano, el. piano, Rob Amster - b, Frank Parker Jr. - bicí, perkuse, Stefon Harris - vibrafon, Jim Gailloreto - soprán sax, hosté: Paul Wertico - bicí, Brad Wheeler - soprán sax

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.