čtvrtek, 5. září 2002

Koop: Waltz For Koop

Napsal(a) 

booklet booklet
Není jasné, co vedlo dvojici švédských DJ-ů a producentů nahrávajících pod tajuplným jménem Koop k tomu, aby se na obálku svého debutového alba vystrojili do nepříliš slušivých dámských šatiček. (Že by přebytky z maminčina šatníku?) Zato není pochyb o tom, že inspiraci pro název své swingující prvotiny, vydané na vlivné berlínské značce Jazzanova Compost Records, našli Oscar Simonsson a Magnus Zingmark v tátově sbírce jazzových desek ze šedesátých let. A naštěstí nezůstalo jen u názvu. Pop-jazz (nebo jazz-pop?) skrývající se pod výmluvným titulem Waltz For Koop se pyšní basovými figurami, akordovými modulacemi a vzdušnými brazilskými rytmy jak vystřiženými z klasických nahrávek Stana Getze nebo dalších hvězd poválečného moderního jazzu spojovaných například se značkou Verve. Jak bývá v nu- nebo elektro-jazzovém žánru v poslední době zvykem, tihle kluboví excentrici v sukních si navíc ke svému nostalgickému a chytlavému návratu do zlatého jazzového věku prozíravě přizvali plnokrevné jazzové hudebníky. O to podivnější je proto přiznání skupiny, že samplováním některých akusticky a nevinně znějících písniček strávili u mixážního pultu více než patnáct měsíců! Už slyším jízlivé komentáře jazzových talibánů, varujících, že kdyby jazzmani nahrávali tímhle tempem, neměli by elektroničtí výtečníci brzy co vykrádat a nám by nezbylo než poslouchat dokola samé reedice nebo více či méně "inspirované" remixy Girl From Ipanema . Ale budiž. Jak šampaňské lehké jazzůvky v provedení Koop stoupají na letním vzduchu příjemně do hlavy a jsou upřímnou poklonou jazzovému dědictví od generace a pro generaci, která si opravdu mohla najít horší vzory než Getze, Brubecka nebo Sahiba Shihaba, jemuž Koop na albu dokonce věnovali vlastní skladbu. Popovější stránku tohoto roztomilého pastiche má na svědomí limonádově znějící vokalistka s nelimonádovým jménem Cecilia Stalin (?!), sekundovaná Japonkou Yukimi Nagano , zatímco minimální "černou" legitimitu zajišťuje folk-soulová legenda Terry Callier .

Vydavatel: Jazzanova Compost Records

Stopáž: 34:58

Nahráli: Oscar Simonsson, Magnus Zingmark - DJs, Dan Berglund - b, Ola Botzen - bonga, Magnus Lindgren - fl, reeds, Mattias Stahl - vib, hosté: Cecilia Stalin, Yukimi Nagano, Terry Callier, Michael Sundin, Earl Zinger - voc

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.