neděle, 8. květen 2005

Karel Ančerl - Gold >Edition (Vol. č. 34): Martinů: Symfonie č. 5, Symfonie č. 6., Památník Lidicím

Napsal(a) 

booklet booklet
Česká filharmonie, Karel Ančerl. Produkce: Vít Roubíček. Text: A, N, F, Č. Nahráno: 1955 - 1957. Vydáno: 2004. TT: 66:31. AAD. 1 CD Supraphon SU 3694-2 001.

Mezi čtyřmi desítkami Ančerlových nahrávek ve "zlaté edici" jsou dva snímky věnovány tvorbě Bohuslava Martinů. Jak je zmíněno v průvodním textu, Ančerl uváděl Martinů i v době, kdy u nás zmínka o něm nebyla právě vítána. Disk č. 12 edice obsahuje Klavírní koncert č. 3 a Kytici , předkládaný disk č. 34 dvě poslední Martinů symfonie a Památník Lidicím ; oba disky tedy představují reprezentativní ukázku ze skladatelovy orchestrální tvorby. Pátá a Šestá symfonie představují zralého Martinů, obě díla nesou typické znaky jeho osobního stylu. Obě rámují životní úsek, v němž se Martinů nejprve těšil na návrat domů a posléze na něj musel rezignovat, bylo by však scestné chtít v hudbě symfonií hledat klíč k tehdejším jeho pocitům. Martinů měl pevnou koncepci formy, kterou naplňoval spontánní hudbou, a proto dnes patří obě jeho symfonie k uznanému fondu symfonického repertoáru. Památník Lidicím je dílo bolesti a hrůzy. Karel Ančerl poznal tuto hrůzu zblízka. Nikdy o svých zážitcích z koncentračního tábora nemluvil, ale sdělil je prostřednictvím hudby Martinů.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 66:31

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.