úterý, 13. duben 2004

Joseph Haydn: Die Schöpfung Hob. XXI:2

Napsal(a) 

booklet booklet
Haydnův největší duchovní opus perfectum realizoval jeden z nejvýraznějších dirigentů starší generace a úsilí o historicky poučenou interpretaci baroka a vídeňského klasicismu - Nikolaus Harnoncourt , jenž se už zabýval téměř všemi Haydnovými duchovními díly a Stvoření kdysi už natočil pro Teldec, svého někdejšího vydavatele. Stejně jako v minulosti i tento projekt realizoval se svým orchestrem Concentus Musicus Wien .

Haydnovo Stvoření je oratoriem jiného typu nežli silnými afekty prostoupený Händelův Saul (viz předchozí recenze). Haydn byl silně ovlivněn právě Händelem, jehož tvorbu poznal při návštěvách Anglie, svoje emoce vždy drží v pevných mantinelech. Nicméně zvláště díky fascinující sopranistce Dorothee Röschmann v partech Gabriela a Evy a tenoristy Michaela Schadeho v roli Uriela zůstane posluchač v pravém hudebním napětí až do konce, kde zpívají společně sólisté a sbor. Především naprosto mimořádný výkon Arnold Schoenberg Chor a zmíněné zpěvačky dělají z nahrávky mimořádný vydavatelský počin a od DHM je to trefa do černého.

Vydavatel: Deutsche Harmonia Mundi / BMG

Stopáž: 38:30, 67:42

Nahráli: Dorothea Röschmann, Michael Schade, Christian Gerhaher, Arnold Schoenberg Chor, Concentus Musicus Wien, Nikolaus Harnoncourt

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.