sobota, 8. duben 2006

Joseph de Bologne de Saint-George: Šest smyčcových kvartetů op. 14

Napsal(a) 

Joseph de Bologne de Saint-George: Šest smyčcových kvartetů op. 14 Joseph de Bologne de Saint-George: Šest smyčcových kvartetů op. 14

Apollon Quartet: Pavel Kudelásek, Radek Křižanovský, Pavel Ciprys, Pavel Verner. Produkce: André L. Adler. Text: F, A, N. Nahráno: 2005, Studio Arco Diva, Domovina, Praha. Vydáno: 2005. TT: 69:18. DDD. 1 CD Avenira AV 276011 (distribuce Panther).

Švýcarská nadace Avenira, která vydala toto CD, se věnuje především zapomenutým a neprávem opomíjeným skladatelům. Příběh Josepha de Bologne de Saint-George (1745 - - 1799) je více než podivuhodný. Narodil se v Guadeloupe jako syn bohatého plantážníka a černošské otrokyně. Otec mu dal svobodu a poskytl vzdělání, léta 1765 - 1791 prožil v Paříži a v Londýně, vynikal jako skladatel, houslista, dirigent, ale také jako šermíř, tanečník a jezdec na koni. Musel být obdařen mimořádným osobním šarmem, protože se vzdor svému původu a barvě pleti dostal do nejvyšší společnosti, ba dokonce byl přijat Marií Antoinettou ve Versailles. V letech 1791 - 1796 vedl při obraně Francie "Légion Saint-George" a posléze byl vězněn (údajně bez příčiny). Jeho životopis, který napsal Emil Smidak, vydala nadace Avenira, stejně jako pět CD se skladatelovými symfoniemi a houslovými koncerty. Na šestém CD s díly Josepha de Bologne nalezneme Šest smyčcových kvartetů op. 14 . Jedná se o skladatelův třetí a zároveň poslední kvartetní opus. Kvartety vznikly v roce 1785, všechny jsou dvouvěté, první věta má vždy pravidelnou sonátovou formu, druhé větě dává skladatel různou podobu, nejčastěji taneční nebo variační. Skladby jsou bezesporu nápadité, výborně řemeslně zpracované a určitě obstojí ve srovnání s dobrou dobovou produkcí. Apollon Quartet na tomto CD jen znovu potvrdil, že patří mezi naše nejlepší soubory. Hudba je v jeho podání průzračná, přehledná, zřetelná, má švih, lehkost, dýchá z ní pohoda a radost ze hry.

Křest tohoto CD proběhl letos 16. září v kostele sv. Jana Na Prádle v Praze. Jednalo se o významnou společenskou událost, neboť akce se osobně zúčastnil André Adler, ředitel nadace Avenira. Apollon Quartet pojal tuto prestižní záležitost téměř jako celovečerní koncert: zahrál tři kvartety Josepha de Bologne a atraktivně je "orámoval" dvěma díly jazzovými. Jednotlivé skladby uváděl primárius kvarteta Pavel Kudelásek , a nutno dodat, že tak kvalitní a kultivované průvodní slovo slyšíme na koncertech jen vzácně.

Vydavatel: DDD/Panther

Stopáž: 69:18

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.