neděle, 15. srpen 2004

Josef Suk: The Music of Three Generations

Napsal(a) 

Deska je výjimečná tím, že na prvním místě není tvorba houslistova dědečka Josefa Suka (1874-1935), nýbrž jeho otce Josefa Suka (1901-1951), agronoma a amatérského hudebníka se skvělou průpravou od Jaroslava Křičky. CD premiéra jeho 11 skladbiček tvoří páteř projektu. Úvodní čtyři dílka ovšem stvořil samotný houslový virtuos Josef Suk . Autor Asraele je zastoupen pouze dvouminutovým Menuetem . Tři generace Suků, tři Josefové - co je spojuje kromě příbuzenského sepětí? Všechny skladby jako by byly z jedné pokladnice někdy z počátku 20. století. Jsou to kompozičně dobře vytvořené skladbičky přídavkového, salonního typu a předlohou mohla klidně být hudba typu Kreislera nebo Kociana, jež vždy pohladí. Kompaktní disk má tedy rozhodně kouzlo, které posluchače, jež znají houslistovy nahrávky posledních přibližně deseti let nepochybně nezklame a potěší. Pouze obtížně čitelný modrý text na tmavě modrém pozadí na obálce bude pro starší lidi a slabozraké trochu problémem.

Vydavatel: Lotos LT

Stopáž: 56:12

Nahráli: Josef Suk - housle, Josef Hála - klavír

Body: 3 z 6

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.