pátek, 8. říjen 2004

Josef Mysliveček: Symfonie C dur, A dur, F dur, D dur, B dur, G dur (F 26-31)

Napsal(a) 

booklet booklet
Tyto Myslivečkovy třívěté symfonie vyšly roku 1772 v Londýně pod názvem Six ouvertures . Podle Robina Goldinga , autora průvodního textu, svědčí velký počet dochovaných tisků o tom, že se těšily všeobecné oblibě. Poslechneme-li si nahrávku (označenou jako "premiÉre recording"), snadno uhodneme, proč byly tak oblíbené. Vyznačují se svěží a okouzlující melodickou invencí, dokonalým řemeslným zpracováním s řadou půvabných nápadů a sympatickou stručností, jež nedovolí, aby se posluchač byť jen na chvíli nudil. Všechny symfonie jsou durové, myšlenkově i formálně zcela přehledné a na posluchače nekladou v podstatě žádné nároky. London Mozart Players s Matthiasem Bamertem hrají tuhle nekomplikovanou a odlehčenou hudbu s neskrývaným potěšením. Rychlé věty mají švih a jiskru, volné věty zpívají a hladí. Z jejich hry dýchá nádherná bezstarostnost, která navozuje jen samé příjemné pocity. Buďme hráčům i Myslivečkovi vděční, že si téhle iluze můžeme užívat celých šedesát minut.

Vydavatel: Chandos / Panther

Stopáž: 60:27

Nahráli: London Mozart Players, Matthias Bamert

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.