neděle, 21. srpen 2011

Johannes Brahms - The Violin Sonatas

Napsal(a) 

Johannes Brahms - The Violin Sonatas Johannes Brahms - The Violin Sonatas

Ilya Grubert – housle , Alena Cherny – klavír . Text: N, A. Nahráno: 5/2010, Radiostudio Zurich. Vydáno: 2010. TT: 72:47. DDD. RCA Red Seal 8869781695 2 (Sony Music). Alternativa: Mutter – Orkis (DG), Maceček – Heller (Radioservis).

Lotyšský houslista Ilya Grubert a ukrajinská pianistka Alena Cherny vstoupili do dlouhého seznamu umělců, kteří nahráli Brahmsovy houslové sonáty. Čím obohatili dosavadní diskografii? Je to nejdecentnější pojetí jaké znám. A to tak „komorní“, až mě to začalo po dvaceti minutách nudit. Stále jsem čekal, kdy přijde vzrušení, emoce, které jsou v těchto třech skvostných opusech – a nic. A není to jen tím, že je to nejpomalejší provedení, jaké jsem slyšel. I v rámci relativně pomalého temporytmu lze pracovat s frázemi, detaily, agogikou a dynamikou. Příkladem může být nahrávka Anne-Sophie Mutter z roku 2009. Jakkoliv jsem byl před časem přísný k projektu Petra Macečka a Norberta Hellera, tak i jejich pojetí je podstatně zajímavější nežli recenzovaná deska. Určitě bych si tuto dvojici v tomto repertoáru dovedl představit na koncertu v letní Bertramce, ale na dlouhý věk kompaktního disku je to málo.

Body: 3 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.