pondělí, 5. květen 2003

Johann Sebastian Bach: Umění fugy BWV 1080

Napsal(a) 

booklet booklet
Sotva nějaké dílo Johanna Sebastiana Bacha bylo nahráno ve více zvukových podobách než jeho Umění fugy . Recenzovaná nahrávka známého britského souboru Fretwork není sice v tomto směru nijak průkopnická, přesto však je poměrně zajímavé, že je teprve druhou nahrávkou kompletního Umění fugy souborem viol (tu první pořídil Kölner Violen-Consort v roce 1993). Zdá se totiž, že právě gambový consort je velice vhodným médiem pro zprostředkování Bachova spekulativního díla, především pro pozoruhodnou zvukovou homogenitu spojenou s poměrně pestrými možnostmi kombinace nástrojů různých poloh. Jednotlivé části cyklu jsou na recenzované nahrávce řazeny jako při koncertním provedení, jedná se přitom o vlastní řazení souboru založené na starší praktické edici Hanse Theodora Davida. Na nahrávce se podílí všech šest členů ansámblu, kteří podávají - zcela v duchu consortového hraní - pozoruhodně vyrovnaný výkon. K vrcholům nahrávky patří již třetí fuga (podle prvního tištěného vydání Contrapunctus 2 ) v tečkovaném rytmu, podobně působivě vyznívá fuga in Stylo francese , dvojice trojitých fug (X, XI) či závěrečná nedokončená Fuga a 3 Soggetti . Typický poněkud potemnělý a nasální, zároveň však živý, precizně artikulovaný a ve všech zvukových polohách pozoruhodně vyrovnaný zvuk souboru velice působivě vykresluje složité linie Bachových kontrapunktů. Zvuk violy da gamby byl v Bachově době často používán jako symbol onoho světa, a to nejen v pašijových kompozicích německých skladatelů, ale v poněkud odlišné rovině například také Antoniem Vivaldim v jeho oratoriu Juditha triumphans . Kontrapunkty Umění fugy zpracovávající stále složitěji jediné téma, aby nakonec v poslední nedokončené fuze nedlouho po exponování tématu B-A-C-H náhle ztichly, jsou rovněž závanem z jiných světů. Zcela pozemskému Fretworku se podařilo nabízející se symbolickou paralelu dokonale naplnit.

Vydavatel: Harmonia Mundi / Classic

Stopáž: 76:13

Nahráli: Fretwork: Richard Campbell, Richard Boothby, Wendy Gillespie, William Hunt, Julia Hodgson, Susanna Pell - violy da gamba

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.