čtvrtek, 17. leden 2002

Johann Sebastian Bach: Tilge, Höchster, meine Sünden

Napsal(a) 

booklet booklet
Thomas Hengelbrock si udělal ve světě dobové interpretace jméno zejména vynikající nahrávkou Bachovy Mše h moll. I dramaturgie (a samozřejmě interpretační úroveň) jeho dalších projektů je velmi zajímavá. Nejinak je tomu i u recenzovaného disku, který obsahuje Bachovo přepracování Pergolesiho Stabat Mater do podoby moteta Tilge, Höchster, meine Snden (BWV 1083). Nejvýraznější změna oproti originálu spočívá v tom, že Bach opatřil skladbu německým textem z žalmu č. 51. Přestože se průvodní slovo v bookletu (mimochodem psané poněkud neohrabanou "německou" angličtinou) snaží přesvědčit o opaku, je při poslechu zřejmé, že rozsah Bachových hudebních úprav je sice znatelný, avšak v celkovém kontextu přidržující se původního Stabat Mater. Svým rozsahem nejvíce připomene Bachova přepracování Vivaldiho houslových koncertů na cembalo či varhany. Na nahrávce je Stabat Mater vklíněno mezi dvě concerta grossa Alessandra Scarlattiho (f moll ) a Francesca Duranteho (g moll ).

V interpretaci zaujme příjemně měkký, expresivní, přesto kontrolovaný a promyšlený tón smyčcového orchestru. Vedení orchestru by však v porovnání s konkurencí (Pergolesi: Stabat Mater - Harnoncourt) mohlo být plastičtější. Oba sólisté ve Stabat Mater rovněž splňují očekávání. Maya Boog disponuje vhodným hlasem pro tento repertoár a její výkon nevybočuje z pěveckého standardu jiných Hengelbrockových nahrávek (například již zmíněná Mše h moll). Michael Chance se představuje v lepší formě než na posledních nahrávkách Bachových kantát s Gardinerem (BWV 6 & 66), avšak minulostí jsou výkony, které podával v 80. letech (například Matoušovy pašije - Gardiner).

Zvuková režie se snažila zachytit akustiku chrámu a upřednostňuje dozvukovou složku místy na úkor detailu a srozumitelnosti. Nepovažuji to však vzhledem k charakteru skladeb za výraznější manko.

Vydavatel: BMG

Stopáž: 58:44

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.