neděle, 30. červen 2013

Johann Sebastian Bach - Sonatas & Partitas

Napsal(a) 

Johann Sebastian Bach - Sonatas & Partitas Johann Sebastian Bach - Sonatas & Partitas

Isabelle Faust – housle. Text: F, A, N. Nahráno: 9/2011, Teldex Studio Berlin. Vydáno: 2012. TT: 60:22. DDD. 1 CD Harmonia Mundi HMC 902124.

Isabelle Faust (1972) je věrná labelu Harmonia Mundi, takže v katalogu firmy je hodně pozoruhodných nahrávek (zvlášť bych upozornil na komplet Beethovenových sonát s klavírem, koncerty Beethovena a Berga); pozornost českého posluchače by si určitě zasloužil koncert Dvořáka a druhý koncert Martinů. Její komplet Sonát a partit Johanna Sebastina Bacha (první díl sklidil několik ocenění) patří k tomu nejlepšímu, co dosud natočila. Kvůli němu jsem se vrátil k několika nahrávkám, a abych zúžil srovnávání, tak jsem vybral pouze ženy – Ida Haendel (Testament), Julia Fischer (PentaTone), Rachel Podger (Channel Classics), Alina Ibragimova (Hyperion), Viktoria Mullova (Onyx). Výsledek mě překvapil. Nejbližší jsou jí Rachel Podger a Julia Fischer. Ida Haendel je sice sugestivním, ale skutečně jen archivním záznamem pojetí, které je dnes nepřijatelné. Ibragimova a Mullova jsou svébytné, ale na mě moc „romantické“ a v přístupu k zápisu hodně svobodné. Podger je snad „historicky poučenější“, ale spojení teorie a vzrušujícím způsobem pulsující interpretace je zajímavější u paní Faust. V daných možnostech moderních houslí a smyčce maximálně respektuje autograf, horizontálnost hudby, hraní akordů, řešení polyfonie zvláště v sonátových fugách. Při vší střízlivosti (včetně střídmého vibrata) není výsledek suchopárný, ale je to velmi intenzivní, napínavé hraní. Ráda volí tempové kontrasty, jako by ve studiu zkoušela, co která hudba unese. Například Presto Sonáty g moll nebo Double Partity h moll je skutečně hodně svižné. Nicméně v kontextu koncepce daného díla zjistíte, že to bylo správné rozhodnutí. Je to skutečně mimořádná nahrávka... Kéž by některý český promotér nalezl odvahu a pozval ji provést celý cyklus!

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.