úterý, 9. září 2003

Johann Sebastian Bach: Kantáty "Ach Gott, vom Himmel sieh darein" BWV 2, "O Ewigkeit, du Donnerwort" BWV 20, "Es ist ein trotzig und verzagt

Napsal(a) 

booklet booklet
Po Bachových kantátách BWV 39, 73, 93, 105, 107 a 131 , jsem se těšila na další z "kantátových" projektů vlámského dirigenta Philippa Herrewegha . Tentokrát nastudoval kantáty BWV 2 , 20 a 176 , související se svátkem Nejsvětější Trojice a pocházející opět z let 1724 - 1725. Nejsou to jediné Bachovy kantáty s tímto tématem a ani jejich nahrávka není první (ve své diskografii je mají například Rilling, Harnoncourt, Leonhardt, Koopman), určitě si však zaslouží pozornost. Dirigent spolu s Collegiem Vocale Gent a sólisty je představuje způsobem, na jaký jsme u těchto interpretů zvyklí: s obrovskou muzikálností, technickou bravurou, vyváženým podílem všech zúčastněných, mezi nimiž nikdo není ten nejdůležitější (kromě Bacha). Chorální kantáty jsou na disku řazeny podle katalogového čísla a zároveň velmi působivě od typu v některých ohledech ještě tradičního až ke kompozičně složitým a harmonicky bohatým skladbám. Tam, kde se Bach inspiroval dobovým tancem, orchestr jiskří, v kombinaci s chorálem (například v úvodní části kantáty O Ewigkeit,, du Donnerwort ) pak vzniká mnohovrstevná, v plasticky tvarovaném Herreweghově pojetí expresivní hudba. Ne náhodou se celý komplet jmenuje právě po této kantátě; strhující proud tónů je proudem věčnosti, začátku bez konce.

Největší prostor ze sólistů dostali tenor - Jan Kobow a alt - Ingeborg Danz , jejíž tmavý a v projevu hodně objektivní hlas známe již ze snímků s Rillingem. Stálicí mezi spolupracovníky Herrewegha zůstal i zde výborný Peter Kooy (bas). Oporou jim bylo Collegium Vocale, které jak ve své sborové části, tak v orchestru podalo tradičně vynikající výkon. Chorály a sbor - velká fuga z kantáty Es ist ein trotzig und verzagt Ding jsou téhož rodu jako sbory z časově blízkých Janových pašijí, monumentální a zároveň živé, dokonale interpretující význam textu. Výhrady lze mít jen k bookletu (nedostatečné označení obsazení, stručný sleeve-note a absence informací o interpretech), na tyto nedostatky si však, zdá se, musíme zvykat. Zvuková kvalita nahrávky je bohatě vynahradí.

Vydavatel: Harmonia Mundi France / Classic

Stopáž: 53:20

Nahráli: Johannette Zomer - soprán, Ingeborg Danz - alt, Jan Kobow - tenor, Peter Kooy - bas, Collegium Vocale Gent, Philippe Herreweghe

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.