sobota, 19. březen 2005

Johann Nepomuk Hummel: Klavírní koncert C dur op. 34 Rondo brillant A dur op. 56 Rondo brillant B dur op. 98

Napsal(a) 

booklet booklet
Howard Shelley - klavír, dirigent; London Mozart Players. Produkce: Rachel Smith. Text: A, N, F. Nahráno: 6/2003, St Silas the Martyr, Kentish Town, Londýn. Vydáno: 2004. TT: 67:38. DDD. 1 CD Chandos CHAN 10216 (distribuce Panther). Pianista a skladatel Johann Nepomuk Hummel patřil za svého života k nejuznávanějším hudebním osobnostem. Není pochyb, že měl všechny předpoklady pro to, aby byl zařazen mezi skladatele nejvyšší kategorie. Jeho melodická invence snese srovnání s Mozartem či Schubertem, jeho nápaditá klavírní faktura dodnes neztratila nic na své působivosti a špičková kvalita jeho skladatelského řemesla je nezpochybnitelná. Přesto mu nebylo dopřáno vstoupit mezi největší z největších. Mapování Hummelova zapomenutého skladatelského odkazu se už před lety ujal výborný anglický pianista Howard Shelley. Na tomto CD uvádí tři Hummelovy skladby pro klavír a orchestr. Nejzávažnější z nich je Klavírní koncert C dur op. 34, dílo s efektní barvitou instrumentací, v níž hrají velkou roli žestě a bicí. "Vojensky" působící zvukové efekty jsou v díle natolik nepřeslechnutelné, že Derek Carew dává v bookletu tomuto koncertu podtitul "military". Ronda A dur op. 56 a B dur op. 98 představují oproti závažnému Koncertu C dur spíš "oddechovou" oblast Hummelovy tvorby. Ve všech třech dílech opět oceníme množství okouzlujících melodických nápadů, brilantně koncipovaný klavírní part, stejně jako fantazii a vtip při práci s orchestrálními hlasy. Howard Shelley už na předešlých hummelovských nahrávkách dokázal, že má pro hudbu přelomu klasicismu a romantismu mimořádný cit. Jeho vynikající nástrojová technika propůjčuje Hummelovi nečekanou jiskřivost, a ani v místech poněkud nadbytečné "vaty" neztrácí noblesu a nepřechází do samoúčelnosti. London Mozart Players, které řídí Howard Shelley od klavíru, podávají - tak jak jsme u nich zvyklí - skvělý výkon. Přesnost a především barevnost jejich hry je obdivuhodná. Vzhledem k velmi hezkému zvuku celého snímku nelze pochybovat o tom, že se na krásném vyznění projektu výrazně podepsala i nahrávací technika.

Vydavatel: Panther

Stopáž: 67:38

Nahráli: Howard Shelley - klavír, dirigent; London Mozart Players

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.