pondělí, 16. srpen 2004

Johann Michael Haydn: Symfonie C dur MH 23, F dur MH 25, G dur MH 26, C dur MH 37

Napsal(a) 

booklet booklet
Život Johanna Michaela Haydna (1737-1806) byl zhruba pět let spjat s biskupskou kapelou ve Velkém Varadíně (Grosswardein, dnes Oradea v Rumunsku). Právě zde, mezi lety 1758-1761, vznikly čtyřvěté symfonie uvedené na recenzovaném snímku ve světové premiéře. Savaria Baroque Orchestra představuje zdánlivě bezstarostnou hudbu stravitelným a zábavným způsobem, jejich pojetí je galantní a nevtíravé. Z přístupu dirigenta Pála Németha poznáme, že má pro hudbu tohoto období cit, dokáže skladbám vyhovět a pomocí jemných nuancí vyzdvihnout jejich přednosti. Škoda, že dojem - zcela zbytečně - kazí několik intonačně nečistých míst.

Posluchač může při seznamování se s dílem tohoto méně známého autora zapřemýšlet o tradovaných hodnotících "nálepkách", které hudbu tohoto období mnohdy degradovaly na funkci nevýrazného "podhoubí" či "mezihoubí" trojice J. Haydn-Mozart-Beethoven.

Vydavatel: Hungaroton / Panther

Stopáž: 64.45

Nahráli: Savaria Baroque Orchestra, Pál Németh

Body: 4 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.