Johann Joachim Quantz: Flétnové kvartety I – VI

Všichni členové souboru jsou absolventi renomovaných amerických hudebních vysokých škol a držitelé četných ocenění. Stephanie Vidal a David Schulenberg se stejně jako Oleskiewicz zabývají historickou praxí spjatou se svými nástroji a na tato témata vydávají řadu publikací a odborných pojednání, stejně tak vydávají hudební díla barokní éry.

Podle Mary Oleskiewicz komponoval Quantz soubor kvartetů jako zamýšlený gradující cyklus. Sled jednotlivých kvartetů má vskutku architektonickou výstavbu s promyšleným předznamenáním jednotlivých kusů, vrcholící čtyřhlasou fugou závěrečné věty šestého kvartetu.

Realizace kvartetů je po technické stránce provedená pečlivě, všímá si ozdob a malých ploch, o to však více, zdá se, uniká celková gradace, charakterové rozlišení jednotlivých vět a širší škála afektů, o kterých koneckonců sám Quantz ve svém pojednání také mluví. Myslím, že je tato hudba schopná niternějšího prožitku, než jaký vyplyne z poslechu této interpretace. Přesto nutno nechat, že jde o povedené standardní provedení, které posluchači umožňuje obohatit svůj pohled nejen na tvorbu J. J. Quantze, ale i na barokní tvorbu vůbec.

Vydavatel: Panther

Stopáž: 52:33

Nahráli: Mary Oleskiewicz – flétna, Elizabeth Field – housle, Daniel Elyar – viola, Stephanie Vidal – violoncello, David Schulenberg – cembalo

Body: 4 z 6

Sdílet článek: