pondělí, 20. březen 2006

Jindřich Feld: Kompletní skladby pro flétnu a orchestr

Napsal(a) 

Carlo Jens - flétna, Daniel Blumenthal - klavír, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Vladimír Válek. Text: F, N, A. Nahráno: neuvedeno. TT: 67:00. DDD. 1 CD Pavane Records ADW 7469.

Skladby CD je skoro lepší poslouchat v opačném pořadí. Nejstarší Koncert pro flétnu a orchestr z roku 1954 je zároveň nejzávažnější. Poprvé skladbu provedl Jean-Pierre Rampal v roce 1956. Z jeho podnětu vznikla i Fantasia concertante , kterou si Rampal u Felda objednal při příležitosti mezinárodní soutěže, kterou pořádal v roce 1980. K nejmladšímu Concertinu dal podnět jiný světový flétnista, James Galway. Vzniklo opět virtuózně laděné Concertino pro flétnu, klavír a orchestr . Spolehlivá ruka Vladimíra Válka ve složitých rytmických pasážích i virtuozita Carla Janse dávají skladbám přesně to, co potřebují. Smysl pro charakter a bohatství sólové flétny je také, domnívám se, nejsilnější stránkou skladeb. Kromě klasické stavby je charakteristickým rysem barvité a mnohostranné využití sólového nástroje. Skladby nezapřou inspiraci Stravinským a Martinů, byť se v nich používá sou- dobější hudební řeč.

Vydavatel: Pavane Records

Stopáž: 67:00

Body: 3 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.