úterý, 1. duben 2003

Jean-Yves Thibaudet: The Magic of Satie

Napsal(a) 

booklet booklet
Pro pestrý kaleidoskop Satieho klavírních drobností na tomto CD bychom stěží hledali společného jmenovatele. Nabízí skladby, jež vznikly v dlouhém časovém období mezi lety 1888-1920, "vážně" míněné kusy se střídají s lehkou múzou, dětské skladbičky se skladbami virtuózními, původní klavírní tvorba s hudbou jevištní, vedle oblíbených repertoárových děl nalezneme novodobé aranže, uslyšíme tu odvolávky na historii - od antiky přes vídeňský klasicismus, východní Evropu a Orient až k Debussymu a jazzu. Nahrávka je okořeněna pěti pozoruhodnými "first recordings": "sedmou" Gnossiene , rekonstrukcí klavírní verze The Angora Ox Johnyho Fritze (1995), dětskými kousky L'Enfance de Ku-Quo (s neodolatelnými "radami matky"), dvěma přednedávnem publikovanými větami sólového klavírního výtahu "vážné fantazie" La Belle Excentrique a v závěru CD Milhaudovou klavírní transkripcí "cirkusových" Cinq Grimaces . Kaleidoskopičnost svého přístupu umocňuje Thibaudet tím, že jednotlivá čísla cyklu Trois Gymnopédies rozptýlil mezi ostatní skladby nahrávky. A jako by editor s interpretem hodlali pokračovat v satiovských mystifikacích, vyzdobili nahrávku fotografií Thibaudeta romanticky zasněného nad portrétem Satieho (máloco bylo Satiemu vzdálenější než romantická citovost) a vše korunovali komerčně vyznívajícím názvem The magic of Satie . Dvaatřicet tracků s průměrnou délkou kolem dvou a půl minuty (nejkratší skladba má stopáž 0:24) nabízí bohatě prostřený stůl, ze kterého lze vybírat opravdu podle chuti. Jean-Yves Thibaudet nám servíruje Satieho se zkušeností znalce, který přesně ví, co si kde může dovolit (k dispozici má navíc Steinwaye s velmi krásným zvukem). Těžko říci, zda dáme přednost jeho vyzrálým Gnossiennes podávaným v pomalých tempech předepsaných autorem (Anne Queffélec je na loňské výborné satiovské nahrávce hraje všechny nepoměrně rychleji), anebo zda sáhneme spíš po šumivé, odlehčené a nezávazné hudbě "music-hallů". V žádném případě se nebudeme nudit.

Vydavatel: Decca / Universal Music

Stopáž: 78:37

EAN: 0639842211222

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.