neděle, 22. únor 2004

Jan Křtitel Vaňhal: Smyčcové kvartety B dur op. 2/3, F dur op. 6/1, E dur op. 6/2, G dur op. 1/3, B dur op. 6/6, Es dur op. 13/1

Napsal(a) 

booklet booklet
Toto CD s "world premiere recording" šesti Vaňhalových kvartetů působí sympaticky už od prvního okamžiku, kdy je vezmeme do rukou. Ještě předtím, než se zaposloucháme do Vaňhalovy hudby, oceníme jeho hezkou výtvarnou podobu (Aleš Svoboda ) i kultivovaný průvodní text Hany Jarolímkové . Příjemná je i hudba, kterou nám nabízí. Vaňhalovy komorní skladby se vyznačují konstantními kvalitami, k nimž patří především zpěvná melodika, jasná, přehledná a stručná forma a nepříliš velké nároky technické i posluchačské. Při poslechu vstupujeme do důvěrně známého světa, kde má vše své pevné místo a kde se rozhodně neschyluje k žádné revoluci. S hudbou "starého pána" se však v žádném případě nebudeme nudit, neboť v každém kvartetu, ba dokonce v každé větě zablýskne navíc co chvíli nějaký zajímavý muzikantský nápad. Hráči Kubínova kvarteta podávají tenhle klasicky čistý a uměřený svět s mimořádným pochopením. Z jejich hry vyzařuje pohoda a radost (všechny kvartety jsou durové), zvuk jejich souboru je zářivý a příjemně šťavnatý, přednes Vaňhalových rozezpívaných melodií upřímný, tempa vyznívají naprosto přesvědčivě. Přestože všechny kvartety mají poměrně vyrovnanou kvalitu, zdá se, že závěrečný kvartet stojí o stupínek výše než ostatní. Myšlenkově je zřejmě nezávažnější (má i nejdelší stopáž) a jeho překrásná volná věta by se docela dobře mohla uplatnit v nějakém houslovém koncertu (Vaňhal do ní dokonce zakomponoval malou kadenci). Právě tuto větu bychom mohli vnímat jako vrchol celé nahrávky - Kubínovo kvarteto ji hraje způsobem opravdu jedinečným.

Vydavatel: Multisonic

Stopáž: 66:15

Nahráli: Kubínovo kvarteto: Luděk Cap, Jan Niederle, Pavel Vítek, Jiří Zedníček

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.