Giuseppe Verdi: Rigoletto

Jan Peerce, Leonard Warren, Erna Berger, Italo Tajo, RCA Victor Orchestra, Renato Cellini. Produkce: neuvedeno. Text: A, N. Nahráno: 1950. Vydáno: 2004. TT: 74:55 + 55:23. ADD. Digital remastering. 2 CD Membran Music Ltd. 221311-303 (distribuce Bohemian Music Service).

Remasterovaná nahrávka opery z roku 1950 je odsouzená v dnešní době asi okamžitě do kategorie spíš sběratelské. To je ovšem v případě této nahrávky trochu škoda. Samozřejmě, že zvukový záznam někdy zakolísá a zvláště v místech, kde zpívají hlasy v té nejhlasitější dynamice, je ani dnešní technika nedokáže vyvážit (například finále 2. dějství). Jinak je však nahrávka přehlídkou velkých hvězd tehdejší doby, které zpívají s naprostou lehkostí a přitom interpretují své verdiovské role vrcholně dramaticky. Erna Berger předvádí všechny známé koloraturní výstupy Gildy tak samozřejmě, jako by se jednalo o prosté písničky. Její hlas na záznamu zazní chvílemi trochu komicky, jakoby ze starých černobílých filmů, přesto však převažují momenty, kdy k nám pronikne přirozený hlas pěvkyně (aspoň v to tedy doufáme). Mužské hlasy vyzní po stránce technického záznamu lépe – Jan Peerce jako vévoda a hlavně barytonista Leonard Warren jako Rigoletto. V záverečném výstupu opery zapomeneme snad zcela na stáří nahrávky a naprosto nás pohltí Warrenova dramatičnost a snad jeho až předurčenost k belcantovému repertoáru. To dokazuje ještě bonus setu – několik verdiovských árií z dalších oper v podání tohoto pěvce.

Přes časový odstup a technické nedostatky je tento Rigoletto životnější než mnohé technicky perfektní záznamy. Pravděpodobný sběratelský záměr nahrávky potvrzuje booklet, kterému je ze strany vydavatele věnována bohužel minimální pozornost.

Vydavatel: Membran/BMS

Stopáž: 74:55 + 55:23

Body: 4 z 6

Sdílet článek: